Petr Pavel vymenoval nového ministra životného prostredia deň po inaugurácii

EurópaSpravodajstvo

Zeman ho odmietol menovať.

Nový český prezident Petr Pavel vymenoval Petra Hladíka do funkcie ministra životného prostredia. Stalo sa tak na návrh premiéra hneď deň po slávnostnej inaugurácii. Bývalý prezident Miloš Zeman ho odmietol menovať.

„Som rád, že môžem hneď po inaugurácii učiniť prvý pracovný krok, a to vymenovať nového ministra životného prostredia. Ukončiť tak pomerne dlhé obdobie rôznych dohadov a výhrad a aj z toho, čo som si mohol sám zistiť, tak prázdnych. Som rád, že tak môžem ukončiť obdobie, kedy ministerstvo životného prostredia bolo riadené pánom vicepremiérom, uvoľniť mu ruky, aby sa mohol venovať svojej práci a zároveň vám, ktorý ste na ministerstve už pôsobili, aby ste tam mohli pôsobiť plnohodnotne v úlohe ministra,“ povedal Pavel.

Rezort nemal riadneho ministra od októbra, kedy zo zdravotných dôvodov skončila Anna Hubáčková. Širšie vedenie strany KDU-ČSL navrhlo ako jej náhradníka práve Hladíka. Krátko nato však kriminalisti zasahovali na brnianskom magistráte v kauze prideľovania mestských bytov a prehľadali aj kanceláriu Hladíka, ktorý bol námestníkom primátorky.

Foto
Petr Pavel vymenoval Petra Hladíka do funkcie ministra životného prostredia / TASR

Ministerstvo tak riadil vicepremiér a minister práce a sociálnych vecí Marian Jurečka. Strana KDU-ČSL, ktorej bol predsedom, a aj premiér trvali na nominácii Hladíka po jeho vysvetlení situácie. Zeman to však odmietol. Okrem zásahu polície v Hladíkovej kancelárii prezident kritizoval aj to, že má podľa neho nedostatočné vzdelanie v odbore životného prostredia. Podľa slov Jurečku bol Hladík dlhoročným predsedom odbornej komisie KDU-ČSL pre životné prostredie. V kauze prideľovania mestských bytov nebol a doteraz nie je z ničoho obvinený.

Strana vtedy označila Zemanovo rozhodnutie za protiústavné. Jurečka sa rozhodol Hladíka obsadiť na miesto námestníka a spoliehal sa na to, že ho nový prezident vymenuje do funkcie. Zveril mu pritom maximálny rozsah kompetencií, ktoré mohol minister na svojho námestníka previesť.

Prezident ocenil úlohu ministerstva životného prostredia a označil ju v súčasnosti za mimoriadne dôležitú.

 

Zdroj: TASR

Komentáre