Petre to v obrovskom slalome nevyšlo, skončila až pätnásta

EurópaŠport

Petra Vlhová obsadila v sobotnom obrovskom slalome Svetového pohára pätnástu priečku. V slovinskej Kranjskej Gore zaostala o 2,55 sekundy za suverénnou víťazkou Sarou Hectorovou zo Švédska. Druhá skončila Francúzka Tessa Worleyová (+0,96) a tretia bola Talianka Marta Bassinová (+1,32).

Foto
Petra prvé kolo nevyšlo / TASR

Dvadsaťdeväťročná Hectorová má v tejto sezóne v obrovskom slalome oslnivú formu. Zvíťazila vo francúzskom Courcheveli, kde deň predtým bola druhá, medzi sviatkami v rakúskom Lienzi skončila tretia. V kariére slávila tretí triumf v prestížnom seriáli a vyšvihla sa vďaka nemu aj na čelo hodnotenia disciplíny. V celkovom poradí SP je líderka Američanka Mikaela Shiffrinová o 135 bodov pred Vlhovou.

So štartovým číslom 1 otvorila súťaž Bassinová, ktorá vlani v Kranjskej Gore triumfovala v dvoch "obrákoch" za dva dni. Krátko po štarte ju rozhodila nerovnosť na trati, dokázala sa však skonsolidovať. Worleyová si lepšie postrážila úvodnú strminu a v priebežnom vedení vydržala do záveru elitnej žrebovanej sedmičky. Tú uzavrela Hectorová a silovou jazdou na hranici rizika predstihla všetky súperky. Pred Worleyovou viedla o osem stotín sekundy a pred Bassinovou o 0,23 s. Shiffrinová s trojkou išla bez zreteľnejšej chyby, no jej prejavu chýbala potrebná dravosť a na každom medzičase naberala väčšiu a väčšiu stratu. To isté však platilo aj v prípade Vlhovej, ktorá sa na strmú trať vydala vzápätí so štvorkou. Hoci jej poňatie bolo agresívnejšie, v niektorých oblúkoch si akoby brzdila a neprechádzala nimi tak hladko. V cieli bola o tri stotiny sekundy pomalšia než Shiffrinová. Lepšie časy zajazdili mnohé pretekárky s vyššími štartovými číslami a slovenskú reprezentantku vytlačili až do druhej desiatky priebežnej výsledkovej listiny. Figurovala na pätnástej priečke s mankom 1,51 sekundy na vedúcu Hectorovú.

Galéria k článku

V závere prvého kola bola súťaž dlho prerušená po ťažkom páde Nemky Pauliny Schlosserovej, ktorú niekoľko minút ošetrovali priamo na zjazdovke. Podobne zasiahol do priebehu druhého kola pád Američanky Pauly Moltzanovej. Celkovo bola trať dosť rozbitá a plná rýh. Vlhová s podmienkami urputne bojovala a v prostrednej pasáži sa dostala do solídneho rytmu, na úrovni posledného medzičasu však po chybe musela výrazne korigovať smer a stratila rýchlosť. Po dojazde sa zaradila na piatu pozíciu, klesla ešte o desať miest a zachovala si umiestnenie z prvého kola.

"Dnes to dopadlo takto. Bohužiaľ, vôbec mi to nevyšlo, ale hodila som to už za hlavu. Zajtra je nový deň," povedala Vlhová v cieľových priestoroch.

Ihneď po pretekoch sa slovenská reprezentantka vybrala opäť na trať, aby mohla absolvovať niekoľko tréningových jázd na nedeľný slalom. "Ja som tu aj včera lyžovala, ale predvčerom som mala voľno, lebo boli zlé podmienky." Prvé kolo slalomu bude stavať Vlhovej tréner Mauro Pini. "Trochu sme to spolu konzultovali, ale inak to nechávam na ňom. Vie, čo mi sedí."

Preteky v Kranjskej Gore boli náhradou za zrušené podujatie v Maribore, nasledujúci slalom sa pôjde v Schladmingu. Ani v tomto stredisku sa pôvodne ísť nemalo, Rakúšania však museli nájsť náhradu za zrušené preteky vo Flachau. Slovenská lyžiarka uviedla, že ju to z koncentrácie nevyhodilo: "Ja to neriešim, lebo to aj tak nezmením, takže na to ani nechcem myslieť. V Schladmingu budem pretekať po prvý raz, nechám sa prekvapiť."  

roblémy mali aj ďalšie lyžiarky a viacerým v spodnej časti dochádzali sily. Posun zo sedemnástej na piatu priečku z toho vyťažila úradujúca majsterka sveta v tejto disciplíne Lara Gutová-Behramiová zo Švajčiarska, ktorá sa vrátila na súťažné svahy po prekonaní ochorenia COVID-19. Predstihla ju až Kanaďanka Valerie Grenierová, ktorej tesne ušlo premiérové pódiové umiestnenie v kariére. Prvé tri ženy si svoje pozície udržali, Hectorová navyše svoju jazdu neustále gradovala a najrýchlejšia bola v oboch kolách.

Pred ZOH v Pekingu je obrovský slalom SP na programe ešte 25. januára v talianskom Kronplatzi.

Výsledky obrovského slalomu SP v Kranjskej Gore:
      1. Sara Hectorová (Švéd.) 2:15,79 min, 2. Tessa Worleyová (Fr.) +0,96 s, 3. Marta Bassinová (Tal.) +1,32, 4. Valerie Grenierová (Kan.) +1,39, 5. Lara Gutová-Behramiová (Švaj.) +1,92, 6. Maryna Gasienicová Danielová (Poľ.) +1,96, 7. Mikaela Shiffrinová (USA) +2,05, 8. Tina Robniková (Slov.) +2,06, 9. Meta Hrovatová (Slov.) +2,13, 10. Michelle Gisinová (Švaj.) +2,29, ... 15. Petra VLHOVÁ (SR) +2,55
      Celkové poradie SP (po 18 z 37 súťaží):
      1. Shiffrinová 866 bodov, 2. VLHOVÁ 731, 3. Sofia Goggiová (Tal.) 657, 4. Hectorová 542, 5. Federica Brignoneová (Tal.) 407, 6. Gisinová 385
      Poradie v obrovskom slalome (5 z 9):
      1. Hectorová 362, 2. Shiffrinová 316, 3. Worleyová 307, 4. VLHOVÁ 251, 5. Bassinová 160, 6. Ramona Siebenhoferová (Rak.) 130

Žampovci nepostúpili do 2. kola v Adelbodene, na čele Odermatt

Švajčiarsky lyžiar Marco Odermatt sa usadil na čele po 1. kole klasického obrovského slalomu Svetového pohára. Na domácom snehu v Adelbodene si vytvoril 31-stotinový náskok pred vlaňajším víťazom Francúzom Alexisom Pinturaultom. Tretí bol so stratou 50 stotín Chorvát Filip Zubčič. Slovenskí reprezentanti Andreas a Adam Žampovci nepostúpili do 2. kola. Andreas skončil na 32. priečke s odstupom 4,47 s na Odermatta, jeho brat Adam hneď za ním (+4,56).  

Odermatt v tejto sezóne vyhral tri "obráky" zo štyroch a skvelú formu potvrdil aj v Adelbodene. Na "Kráľovskom vŕšku" išiel od začiatku agresívne s maximálnym rizikom, najlepšie zvládol cieľovú pasáž a predstihol dovtedajšieho lídra Pinturaulta. Adam Žampa nabral veľkú časovú stratu v dolnej časti trate, keď pri prejazde jednej z najkomplikovanejších bránok vyšiel z ideálnej línie. S vysokým štartovým číslom 48 nepostúpil medzi elitnú tridsiatku ani Andreas Žampa. Nástrahy technicky náročnej trate nezvládol Talian Luca De Aliprandini, po ktorého hrozivom páde museli preteky na niekoľko minút prerušiť.

Zdroj: TASR

Komentáre