Pinturault získal zlato v alpskej kombinácii

EurópaŠport

Francúzsky lyžiar Alexis Pinturault získal titul majstra sveta v alpskej kombinácii.

Francúz Alexis Pinturault sa stal majstrom sveta v alpskej kombinácii medzi mužmi na svetovom šampionáte v zjazdovom lyžovaní vo švédskom Aare. V súčte zjazdu a slalomového kola Pinturault dosiahol výsledný čas 1:47,71 min. Pinturault triumfoval v súťaži univerzálnosti napriek tomu, že po zjazde figuroval až na 24. mieste. Zlato mu zabezpečil druhý najlepší čas v slalome. Francúzi sa tešia z majstra sveta v mužskej kombinácii po 37 rokoch. Na MS v roku 1982 v Schladmingu triumfoval Michel Vion.

Skúsený 27-ročný Pinturault pridal do súkromnej zbierky tretiu medailu z majstrovstiev sveta a druhú zlatú. Pred dvoma rokmi vo švajčiarskom St. Moritzi bol členom víťazného družstva Francúzska v tímovej súťaži a pred štyrmi rokmi v americkom Beaver Creeku bol bronzový v obrovskom slalome.

Francúzsky lyžiar Alexis Pinturault (uprostred) sa teší po zisku titulu majstra sveta / TASR / AP

Striebro si v pondelok podvečer v Aare vybojoval Slovinec Stefan Hadalin, ktorý za víťazom zaostal o 24 stotín sekundy. Bronz putuje do Rakúska zásluhou Marca Schwarza (+0,46). V prípade Hadalina a Schwarza ide o medailovú premiéru na svetovom majstrovskom fóre medzi dospelými.

Kombinačný zjazd mužov vyhral Talian Dominik Paris. Na skrátenom profile majster sveta v super G Paris dosiahol výsledný čas 1:07,27 min, ale v slalome podľa predpokladov výraznejšie zaostal. Napokon obsadil deviatu priečku. Obhajca titulu spred dvoch rokov Švajčiar Luca Aerni skončil tentoraz ôsmy.

Slalomové kombinačné kolo sa zatiaľ neskončilo. V hre ešte budú pretekári, ktorí skončili po zjazde na 31. až 53. priečke vrátane Slovákov Mateja Prieložného a Martina Bendika. Ani jeden z nich však vzhľadom na veľké časové manko už nemôže prehovoriť do boja o medaily.

Na štart kombinácie sa nepostavila najväčšia hviezda mužského zjazdového lyžovania Rakúšan Marcel Hirscher, ktorý príde do dejiska šampionátu až v stredu 13. februára. Hirscher je obhajcom titulu v slalome aj obrovskom slalome.