Plán obnovy podporí štúdium a výskum na košických univerzitách

KošiceSpravodajstvo

Financie získajú úspešní doktorandi.

Keďže v dôsledku pandémie zaznamenala silný pokles aj slovenská ekonomika, pri rôznych projektoch aktuálne využívame peniaze z Plánu obnovy. Tie majú podporiť investície, ktoré u nás umožnia začať opäť dobiehať životnú úroveň priemeru Európskej únie. Platí to aj v školstve a akademickom sektore, kde bola uzavretá výzva na štipendiá pre excelentných študentov s celkovou alokáciou takmer 11 miliónov eur. Zapojili sa do nej aj univerzity z metropoly východu, pričom druhá najvyššia suma (vyše 633-tisíc eur) v rámci celého Slovenska bola schválená pre Univerzitu Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach.

„Projektom by mali byť podporení šiesti študenti doktorandského štúdia, štyria z Prírodovedeckej fakulty a dvaja z Filozofickej fakulty, s príspevkom na štipendium, príspevkom na výskum a príspevkom na nepriame náklady pre inštitúciu v celkovej sume viac ako 300-tisíc eur. Aktuálne je projekt v procese súčinnosti pri dopĺňaní náležitostí potrebných k zmluve o poskytnutí prostriedkov mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti,“ uviedla hovorkyňa univerzity Laura Hoľanová.

UPJŠ sa zapojila aj do výzvy určenej pre výskumníkov, podané projekty sú aktuálne v hodnotiacom procese Výskumnej agentúry.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

O financie pre doktorandov mala záujem aj Technická univerzita v Košiciach (TUKE), ktorá na tento účel získala viac ako 400-tisíc eur. O niečo menej (vyše 55-tisíc eur) získala aj tretia košická vysoká škola – Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie (UVLF).

„Cieľom výzvy je prilákať a podporiť excelentných PhD. študentov a študentky a podporiť ich výskumné aktivity v špičkových pracoviskách na Slovensku, a taktiež podporiť vytvorenie medzinárodne kompetitívneho prostredia pre najlepších vedcov,“ vysvetlila hovorkyňa UVLF Zuzana Bobriková.

Žiadatelia museli splniť viacero podmienok. Jednou z nich bolo, že uchádzač o doktorandské štúdium nesmel byť absolventom danej inštitúcie.

„Zároveň sme sa zaviazali, že každého doktoranda podporeného z projektu zapojíme do prebiehajúcich a podávaných výskumných projektov, zabezpečíme účasť doktoranda na odborných vedeckých konferenciách, a že doktorand úspešne absolvuje dizertačnú skúšku. Obdobie časovej oprávnenosti je stanovené od 1. septembra tohto roku s dĺžkou trvania 34 mesiacov,“ doplnila Bobriková.

V rámci tejto výzvy získali univerzity financie na podporu štúdia doktorandov, príspevok na výskum a tiež na nepriame náklady pre inštitúciu.

Komentáre