Nečakaná zima v Buenos Aires sužuje miestnych obyvateľov.
Zatiaľ čo Európu a Severnú Ameriku trápi vlna horúčav, obyvatelia Južnej Ameriky zažívajú rovnako extrémne počasie, ale na druhej strane teplotného spektra – náhlym ochladením.
V argentínskej metropole Buenos Aires klesla teplota pod nula stupňov, čo je na južnej pologuli aj v prebiehajúcom zimnom ročnom období zriedkavé. Miestni sa v utorok (1.7) ráno zabalili do šálov, búnd a vlnených čiapok.
„Doslova som takmer zamrzol,“ povedal Juan Manuel Amnini, 42-ročný inžinier z Buenos Aires, ktorý mal na hlave sivú vlnenú čiapku a aj tvár si chránil proti chladu.
V Argentíne, ako aj v susednom Čile a Uruguaji, viedlo ochladenie v niektorých oblastiach k nečakanému sneženiu a k mrazivému vetru z juhu od Antarktídy. Obyvatelia uviedli, že mnohé domy a kancelárie neboli na takéto podmienky stavané.
Teploty pod bodom mrazu v Čile nie sú také nezvyčajné, no intenzita takéhoto chladného počasia prinútila tamojších meteorológov vydať koncom minulého týždňa varovanie, v ktorom upozornili na riziko silných mrazov.
Európu medzitým v posledných dňoch sužujú extrémne horúčavy – vo viacerých krajinách namerali teploty presahujúce 40 stupňov Celzia. V Španielsku a Portugalsko padali teplotné rekordy za mesiac jún. V niektorých častiach Talianska zase platí zákaz pracovať vonku. Francúzsko zatvorilo školy aj časť Eiffelovej veže v Paríži.
Vysoké teploty v severnej a strednej časti Spojených štátov sa udržiavajú od konca júna. Výstrahy pred horúčavami vydali v mnohých oblastiach. Horúčavy sú podľa odborníkov súčasťou vzorca trendu súvisiaceho so zmenou klímy, keď vysoké teploty prichádzajú skôr a trvajú dlhšie.
Zdroj: TASR