Jej cieľom je pripomenúť historické okolnosti vzniku prvého planetária na Slovensku.
Slovenské technické múzeum (STM) v Košiciach pripravilo pod názvom Vaše oko do vesmíru výstavu pri príležitosti 50. výročia sprístupnenia prvého planetária na Slovensku. Planetárium v múzeu slávnostne otvorili 4. decembra 1975. Po štvrtkovej (15.5.) vernisáži si výstavu môžu záujemcovia pozrieť do konca tohto roka.
Cieľom expozície je pripomenúť verejnosti historické okolnosti vzniku prvého planetária na území Slovenska, a najmä sprístupniť výber prístrojovej a demonštračnej techniky používanej pri pozorovaní vesmíru a vysvetľovaní astronomických javov, ktorú múzeum uchováva v zbierkovom fonde.
Prvú časť tvorí panelová výstava vo vynovených priestoroch expozície astronómie. Predstavuje archívne dokumenty a fotografie mapujúce vývoj plánov, realizáciu a prevádzku celého astronomického komplexu v STM. Ten bol navrhnutý ako nadstavba už existujúcej administratívnej budovy v sídle múzea. Projekciu voľným okom zo Zeme viditeľných hviezd v planetáriu s kupolou o priemere osem metrov múzeum realizovalo pomocou optického prístroja od firmy Zeiss Jena (ZKP-I) s jednou optickou hlavou.
V roku 1982 múzeum zakúpilo prístroj s dvomi projekčnými hlavami typu ZKP-II, čo umožnilo prezentáciu oblohy pozorovateľnej nielen zo severnej, ale aj južnej pologule. V súčasnosti je planetárium obohatené aj o možnosť projekcie planét Slnečnej sústavy poskytuje služby vo forme pravidelných edukačných programov pre školskú mládež a popularizačných a zážitkových programov pre širokú verejnosť.
„Expozícia Astronómia, ktorá od roku 2000 nahradila pôvodnú výstavu Slnko – svet – život, dokumentuje vývoj astronómie na Slovensku a prezentuje cenné historické prístroje vrátane ďalekohľadov z pozostalosti Milana Rastislava Štefánika. Sme radi, že pri príležitosti 50. výročia sprístupnenia astronomického komplexu verejnosti sme vlastnými silami dokázali uskutočniť čiastočnú rekonštrukciu priestorov planetária a realizovať výstavu demonštračnej a prístrojovej techniky v astronómii,“ priblížil kurátor zbierky astronómie a autor výstavy Ivan Janitor.
Druhá časť štatutárnej výstavy na prízemí múzea predstavuje výber prístrojovej a demonštračnej techniky, ktorá sa využívala pri výučbe astronómie a popularizácii tohto vedného odboru.
„Okrem príbehu nášho múzejného planetária a dokumentačne hodnotného a vizuálne zaujímavého výberu prístrojovej techniky používanej v astronómii prinášame našim návštevníkom aj nové sprievodné programy k danej téme. Náučnou i zábavnou formou v rámci múzejnej pedagogiky oslovíme a verím, že zaujmeme, aj našich najmladších návštevníkov,“ uviedla generálna riaditeľka STM Zuzana Šullová.
Zdroj: TASR