Plánovaná cyklocestička v Margecanoch bude spojnicou cez Ružínsku priehradu

VýchodSpravodajstvo

Prispeje k zvýšeniu bezpečností ľudí.

V Margecanoch pribudne nová cyklocestička, ktorá ponúkne bezpečný prejazd po frekventovanom úseku cesty nielen pre cyklistov, ale aj pre peších. Projekt za vyše 882-tisíc eur počíta aj s oceľovou lávkou s dĺžkou 142 metrov, pričom cyklocestička bude celkovo merať viac ako 360 metrov.

„Prednedávnom sme v kraji dokončili prvé vyznačenie 200 kilometrov nových cykloturistických trás na Zemplíne. Krokom vpred je aj táto cyklistická cestička v turisticky vyhľadávanej lokalite v blízkosti Ružínskej priehrady,“ reagoval predseda Košického samosprávneho (KSK) kraja Rastislav Trnka.

Cyklolávka je súčasťou Hornádskej vetvy kostrovej siete Družstevná pri Hornáde – Margecany – Krompachy – Spišská Nová Ves – Hrabušice a poslúži ako spojnica cez Ružínsku priehradu pre domácich aj turistov. Jej začiatok bude na cyklotrase v mieste obslužnej komunikácie Slovenského vodohospodárskeho podniku pri vodnej nádrži Ružín. Následne bude pokračovať stúpaním smerom k ceste ponad obidva oporné múry a ďalej poza autobusovú zastávku k priechodu pre peších.

Foto
Margecany majú nový inteligentný cykloaltánok / facebook.com/RastoTrnka

Košická župa sa snaží získať väčšinu peňazí na refundáciu investície. Z tohto dôvodu predložila projektový zámer aj žiadosť o nenávratný finančný príspevok. Starosta Margecian Igor Petrik potvrdil, že cyklocestičku v štrkovom povrchu svojpomocne zrealizuje obec:

„V budúcnosti chceme túto cyklotrasu ešte viac zatraktívniť vybudovaním cykloodpočívadla s príslušenstvom aj pre nabíjanie elektrobicyklov. V časti, kde plánovaná cyklocestička bude schádzať k rieke Hornád, máme záujem vybudovať oddychovú oázu s ohniskami.“

Margecany majú zároveň nový inteligentný cykloaltánok, ktorý slúži nielen na oddych, ale aj servis a nabíjanie elektrobicyklov. Trnka doplnil, že tento projekt bol podporený z dotačného programu KSK Terra Incognita vo výške 15-tisíc eur:

„Jeho osvetlenie, nabíjačka pre e-bajky aj 230-voltová zásuvka na nabíjanie mobilov budú primárne napájané zo solárnych panelov na streche prístrešku.“

„Prístrešok sme osadili na konci obce, presne v mieste, kde sa začínajú rekonštruované lesné cesty s kvalitným spevneným povrchom, ktoré je možné využívať aj ako cykloturistické cestičky,“ uzavrel Petrik.

 

Zdroj: TASR

 


 

Komentáre