Plasty, kovové obaly a nápojové kartóny sa budú v Prešove vyhadzovať do rovnakého kontajnera

PrešovSpravodajstvo

Zmena súvisí so zavedením zálohovania.

Prešovčania si budú musieť od 1. júla zvyknúť na zmenu v systéme triedeného zberu odpadu. Samospráva vysvetlila, že plasty, kovové obaly a nápojové kartóny sa budú po novom vyhadzovať do toho istého kontajnera:

„Donedávna fungoval triedený zber tak, že kovové obaly a nápojové kartóny sa hádzali do jedného červeného vreca, respektíve kontajnera. Od júla 2022 sa prechádza na takzvanú trojkombináciu,“ skonštatovalo mesto s tým, že zmena súvisí so zavedením zálohovania plastových obalov a plechoviek, čím došlo k poklesu objemu v triedenom zbere:

„Pri triedenom zbere však naďalej platí pravidlo, že je potrebné stlačiť všetko, čo sa dá postláčať. Odpady potom zaberajú v nádobách menej priestoru a vojde sa ich tam viac.“

Foto
V Prešove sa zmení systém triedeného zberu odpadu (Ilustračná fotografia) / Pixabay

Samospráva tvrdí, že zavedením nového systému sa zvýši dostupnosť zberu pre občanov, obsah spoločného vreca alebo kontajnera sa rýchlejšie zaplní, odpad sa po dotriedení rýchlejšie dostane k recyklátorovi a v domácnosti sa budú dať tri zložky zbierať do jedného spoločného vreca alebo nádoby. Vlani sa v metropole Šariša vyzbieralo viac ako 3,6 milióna kilogramov vytriedeného odpadu, teda vyše 43 kilogramov na jedného obyvateľa.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre