Pletená móda zaujme aj v lete

KošiceVašimi očami

Pletenie je stále súčasťou našej sociálnej a kultúrnej histórie a občas trpí stereotypným klišé v podobe babičkiných ponožiek a svetríkov.

Foto

Fascinuje ma "pletená štruktúra." Pripomína sa mi sporadicky v rôznych úrovniach mojej umeleckej senzitivity. Považujem ju za veľmi silný inšpiračný podnet a spôsob interpretácie splietania vlákna zároveň. Predpokladá istú remeselnú zručnosť ako základný element v budovaní experimentálnej všestrannosti tohto "média."

Pletenie je stále súčasťou našej sociálnej a kultúrnej histórie a občas trpí stereotypným klišé v podobe babičkiných ponožiek a svetríkov. Avšak nový pohľad zmenil tento metaforický obraz domáceho pletenia na nové názory a otázky pri konfrontácii s minulosťou. Pletenie je tiež "kontrastom" technológie a remesla, obohacujúc sa navzájom. Nesie v sebe silu environmentálnej udržateľnosti.

Priemysel nasleduje empirický experiment, aby vytváral prototypy nevyhnutné k masovej produkcii . Zručnosť, či technológia však potrebujú kreatívny dizajn, invenciu a konceptuálne umelecké práce.

Galéria k článku

Nový záujem o pletenie vo všetkých jeho formách v kombinácii s experimentálnymi vláknami posúvajú tému pletenia do oblastí produktového a interiérového dizajnu. Práve transparentná pletenina je vhodnou štruktúrou pre filtrované svetlo a usporiadanie pletených očiek už nemá len tradičnú koncepciu pletenia. Vznikajú tak nové povrchové úpravy a atypické tvary. Interpretujú tak pletenie ešte viac plastickejším a monumentálnejším spôsobom.

V súčasnej dobe je pletená móda odvetvím, kde remeslo a digitálne postupy kooperujú v snahe vytvoriť neuveriteľné módne kúsky. Úloha a funkcia pletenej módy sa tým mení. Už neplní primárnu funkciu v zmysle odevu ako ochrany tela, ale stáva sa stále viac celoročnou "výzvou." Nové kreatívne pletenie ovplyvňuje módu a textilný priemysel práve generáciou dizajnérov, ktorí posúvajú jeho hranice.

Foto
Úloha a funkcia pletenej módy sa podľa Jany Polak mení / JP

Technika pletenia je čoraz viac spôsobom, nie cieľom k umeleckému sebavyjadreniu. Je tichým rozhovorom medzi materiálom, pletenou štruktúrou, farbou a tvarom. Práve tu má dizajnér kontrolu nad celým procesom tvorby - od výroby pleteného materiálu až po jeho zakomponovanie do výsledného pleteného produktu. Je to mix štýlov a techník, kombinácia bezšvových strojovo produkovaných materiálov až po extrémne skulpturálne tvary upletené ručne pomocou pletacích ihlíc.

Kolekcia týchto pletených modelov vznikla ešte v roku 2003. Objavila som na povale pletací stroj po starej mame a moja vášeň pre kreovanie a znovu objavovanie pletených štruktúr si ma drží doteraz.

Ostáva už len nasledovať inštinkt a nechať módne trendy nezáväzne plynúť.

 

Jana

 

JANA POLAK žije a tvorí v Košiciach. Módnemu dizajnu sa aktívne venuje viac ako 10 rokov. Umelecké prostredie v ktorom vyrastala, len podporilo silnú túžbu po sebavyjadrení práve prostredníctvom tvorby. Tú vníma komplexne, ako prelínanie medzi rôznymi druhmi umenia, hľadajúc tak aktuálne potrebný výrazový prostriedok. Ako sama uvádza, práve módna tvorba odhaľuje spôsob myslenia dizajnéra. Aktuálne sa venuje aj módnym workshopom pre deti Fashion Kidlab, rovnako píše pre Košice Online, jej prechádzajúci blog si môžete prečítať tu. Viac na oficiálnom facebookovom profile.

Komentáre