Plisované sukne poznali už babky na dedine. Súrodenci z Prešova z nich urobili módny trend

PrešovĽudsKE

Súrodencom Karolíne a Michalovi Jankivovým učarovalo plisovanie. Hoci vôbec nevedeli, ako sa plisuje, a ani čo je k tomu potrebné, chceli to robiť za každú cenu. Po niekoľkých mesiacoch driny premenili svoj sen na skutočnosť. Dnes vyrábajú moderné plisované sukne vhodné na každú príležitosť.

Naskladané plisované sukničky s ľudovým vzorom boli odjakživa súčasťou nášho folklóru. Súrodenci z Prešova im však dodali eleganciu a šmrnc, ľudové tradície tak pretavili do modernej doby a preniesli folklór do každodenného dňa.

Začiatky však vôbec neboli jednoduché. Karolína a Michal Jankivoví začali pôsobiť pod vlastnou značkou Jankiv Siblings ešte počas štúdia v Liberci. Po prvom semestri na Technickej univerzite prestúpili na druhú strednú školu a obaja sa vyučili za dámskeho krajčíra. Vtedy prišli prvýkrát aj do styku s plisé a ručným plisovaním. Karolína si dokonca ušila aj svoju prvú plisovanú sukňu na ples.

Po škole sa presťahovali do Prahy, kde žili necelý rok. Chceli si otvoriť vlastný ateliér, no potrebovali ešte nejaké skúsenosti z praxe. Práca v odevnej firme však bola náročná a slabo finančne ohodnotená. Vtedy sa súrodenci rozhodli, že sa budú naplno venovať plisovaniu.

„Nevedeli sme, ako sa plisuje, ani čo je k tomu potrebné, len sme to chceli robiť. Po tom, ako sme zadali do vyhľadávača slovo plisovanie a nič nám nevyskočilo, sme pristúpili k veci inak. Podali sme si inzeráty do regionálnych časopisov a novín. Ozvala sa nám jedna pani, že ona plisovala celý život a keď chceme, môžeme ju navštíviť. Tak sme boli za ňou a povedali sme jej náš príbeh,“ ozrejmila Karolína.

Na konci stretnutia sa dotyčná pani súrodencom priznala, že jej švagor sám v minulosti vyrábal plisovacie formy a taktiež plisoval. Vraj by to mali mať ešte stále na povale. „Dala nám na ňu kontakt a za pár dní sme do auta nakladali časť potrebného vybavenia na plisovanie,“ hovorí s úsmevom Karolína.

Ďalšie časti potrebného vybavenia riešili s bratom ešte ďalší polrok. Nakoniec sa im však podarilo získať všetko, čo k plisovaniu potrebovali a mohli si zriadiť vlastný vysnívaný ateliér. Aktuálne sa plisovaniu venujú už približne rok a pol.

Foto
Súrodenci Karolína (naľavo) a Michal (napravo) s krojárkou Zuzanou Tajek Piešovou (v strede) / Jankiv Siblings

Tradícia pretvorená do súčasnosti

Michal sa venuje samotnému plisovaniu, jeho oficiálne povolanie je plisér. Každá jedna látka je plisovaná jeho rukami. Vyžaduje si to vysokú precíznosť, dôslednosť a v neposlednom rade aj poriadnu silu.

„Vyberá a rozmeriava látky do plisovacích foriem, ktoré taktiež aj vyrába. Tieto papierové formy sa nedajú kúpiť takže tvoria naše hlavné know how. Zároveň komunikuje a radí klientom, ktorí si u nás chcú nechať vyplisovať vlastné látky. Brat sa tiež venuje obchodnej a dizajnovej stránke značky,“ vysvetlila Karolína.

Ona sama sa vo firme venuje tvoriacemu procesu a jeho umeleckej časti. Navrhuje, vymýšľa, kombinuje látky a vzory plisé. Zároveň komunikuje so zákazníčkami, pomáha im so správnym výberom farby, vzoru a dĺžky sukne, taktiež im radí s vytvorením vhodného stylingu na danú udalosť. „Taktiež v prevažnej miere propagujem našu značku na sociálnych sieťach, píšem príspevky a som takzvaná výkladná skriňa nasej značky. To znamená, že kade chodím, tam si obliekam naše sukne, a tým pádom ich aj reprezentujem. Od mala som sa chcela pohybovať v oblasti módy s ľuďmi na určitej úrovni. Odev ako celok ma stále fascinoval. Je to taký môj splnený detský sen.“

Aj keď sa každý venuje vo firme niečomu inému, nakoniec rozhodujú o všetkom spoločne. Každý návrh, výber látky, vzor plisé či obchodné rozhodnutie konzultujú a riešia spolu. Ako priznali, prvýkrát plisovali v novembri 2016. Produkt, s ktorým boli spokojní a bol schopný predaja, však podľa ich slov prišiel približne až v apríli minulého roku.

„Našu tvorbu si nezakladáme na niečom extrémne uletenom a nenositeľnom. Chceme, aby náš produkt slúžil ľudom a bol prispôsobený požiadavkám dnešnej modernej doby. Snažíme sa zachovať a obnoviť toto tradičné remeslo a zároveň umenie. Dať takýmto výrobkom život, spraviť z nich kúpyschopný nadčasový produkt a priniesť ho na trh medzi ľudí. Taktiež sme chceli pretvoriť tradíciu plisovaných krojových sukni do nositeľnej podoby. Vniesť do súčasných trendov niečo čo poznajú aj naše babky ale v novej, modernej a nadčasovej podobe,“ vysvetlila pre Košice Online Karolína.

Galéria k článku

Jedinečné na Slovensku

Súrodenci z Prešova sa venujú plisovaniu sukní vraj na 110 percent. Je to ich hlavná pracovná a zárobková činnosť, ktorú naplno rozvíjajú, pristupujú k nej zodpovedne a venujú jej maximum svojho času.

V ponuke majú rovné, kruhové, stojaté, ležaté i vzorované sukne. V budúcnosti by však chceli rozšíriť sortiment aj o iné odevy s prvkami a vsadkami plisé. V pláne majú aj nové vzory plisovacích foriem, ktoré budú na Slovensku jedinečné.

Pravdou však je, že plisovaniu sa vo svete venuje len veľmi málo ľudí, na Slovensku je to doslova vzácnosť. Ako uviedla Karolína, u nás sú to firmy, ktoré plisujú väčšinou kroje a sú známe medzi určitou skupinou ľudí. Tak, ako to robia súrodenci Jankivoví, to na Slovensku nerobí nikto iný. Aj preto sú sukne od týchto súrodencov z východu jedinečné už teraz.

Foto
Každá sukňa je jedinečná / Jankiv Siblings

„Zakladáme si na perfektnom ručnom vyplisovaní ,na prepracovaní modelu, krásnom zošití švov, dokonalom naväzovaní vzoru plisé tak, aby na prvý pohľad nebolo vidno, kde je sukňa zošitá. Všetko vyrábame s láskou a vášňou k plisovaniu za férových podmienok na Slovensku. To znamená, že netlačíme cenu na minimum. Ide o kvalitný a neopakovateľný dizajn, ktorý sa v móde opakuje už mnoho rokov. Neovplyvňujú nás módne trendy. Naše sukne sú ženské, luxusné, pohodlné a univerzálne.“

Ako uviedli súrodenci, ďalšou jedinečnosťou a výhodou ich plisovaných sukní je to, že sú v páse na gumu. Tým pádom sa sukňa prispôsobí telu, obopne pás a nepadá. Sukne sú tiež veľmi praktické, pretože ich netreba žehliť. Na druhej strane si vyžadujú špeciálnu údržbu a šetrné zaobchádzanie a nosenie. Ide hlavne o opatrné pranie, vyvešanie odevu a starostlivé uskladnenie.

Takéto sukne šijú mladí Prešovčania aj na zákazku podľa požiadaviek klientok, ktoré sú pre nich zároveň inšpiráciou. Samozrejme potešia aj pozitívne ohlasy. „Každá jedna pozitívna správa od ľudí nás povzbudí a nakopne k ďalšej tvorbe a neustálom zlepšovaní sa. My sme vlastne zberatelia zážitkov, vplyvov a vnemov, ktoré nás ovplyvňujú a formujú. Z tejto celej plejády si vyberáme len to, čo milujeme, a čo nás nejakým spôsobom ovplyvní, poblázni, jednoducho nakopne k ďalšej tvorbe. My tieto impulzy vnímame a sme za ne veľmi vďační,“ uzavrela Karolína.

 

Autorka: LEA HEILOVÁ

Komentáre