Plitvické jazerá regulujú počty turistov. Ako sa dostať k lístkom?

EurópaZaujímavosti

Množstvo turistov meria dlhú cestu, len aby videli „strieborné jazero“ z filmov o Winnetuovi. Veľa z nich sa vracia domov sklamaných.

Obľúbený národný park v Chorvátsku čelil v posledných rokoch problémom s preplnením. Zážitok z parku kazilo množstvo ľudí, keďže počas letnej sezóny Plitvické jazerá navštívilo aj viac ako 16-tisíc turistov. Vedenie proti tomuto problému zakročilo reguláciou návštevníkov na 10-tisíc denne. K tomuto riešeniu pristúpili jednak kvôli tomu, že nadmerné množstvo turistov bolo záťažou pre prírodu parku a takisto sa niektoré časti parku nedali užiť, keďže boli neustále preplnené.

Foto
Množstvo turistov dokáže pokaziť celkový dojem z parku / split-excursions.com

Cesta k Plitvickým jazerám z blízkeho mesta Split trvá približne tri hodiny a to je doba, ktorú sa nechce nikomu absolvovať zbytočne. Ak si výlet nenaplánujete a nerezervujete lístky dopredu, môže sa stať, že sa do parku nedostanete. Stránka Plitvických jazier má webový systém rezervácie lístkov, v ktorom si musíte rezervovať dátum a čas, kedy chcete do parku ísť a zaplatiť za voucher. Voucher si zameníte za vstupenky polhodinu pred rezervovaným časom pri vchode do parku.

Rezervovať vstup si musíte minimálne 48 hodín dopredu a do toho istého času môžete rezerváciu zrušiť alebo presunúť na iný voľný čas a dátum. Počas letnej sezóny, od 1. júna do 25. augusta je park otvorený pre verejnosť od 7.00 do 18.00 hod. Do parku si môžete priviesť aj domáce zvieratá, musia byť ale na vôdzke.

 

Autor: MARTIN MAJDÁK

Komentáre