Plošné testovanie sa pravdepodobne v prvý decembrový víkend neuskutoční

SlovenskoArchívCeloplošné testovanie 2020

Dôvodom je nedostatok antigénových testov.

Predseda vlády Slovenskej republiky Igor Matovič po rokovaní ústredného krízového štábu vyhlásil, že plošné testovanie, ktoré sa malo uskutočniť prvý decembrový víkend, pravdepodobne nebude. Dôvodom sú chýbajúce antigénové testy, ktoré mal zabezpečiť minister hospodárstva Richard Sulík. V prípade, ak by bolo plošné testovanie dobrovoľné, Matovič tvrdí, že by to boli vyhodené peniaze. Termín ďalšieho kola operácie Spoločná zodpovednosť závisí od Sulíka a šéfa Štátnych hmotných rezerv Jána Rudolfa.

Minister obrany Jaroslav Naď uviedol, že by mali pribudnúť ďalšie mobilné odberné miesta na testovanie ochorenia COVID-19. Tie by sa mali nachádzať aj v obciach či osadách, kde bude potrebné rýchlo otestovať ľudí. Naď skonštatoval, že by sa mohli zapojiť aj ambulancie, ale aj firmy, ktoré by testovali svojich zamestnancov či ich rodinných príslušníkov.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Matovič v tejto súvislosti povedal, že ide o náhradný plán, pretože ministerstvo hospodárstva nedokáže zabezpečiť dostatok testov na avizované plošné testovanie. Naď verí, že do Vianoc dokážu pretestovať milióny ľudí. Ak sa medzitým vysúťažia testy a SŠHR SR dodá zdravotnícky materiál, možno sa podľa neho pripravovať na obdobie po vianočných sviatkoch.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí vysvetlil, že jeho rezort vytvoril špeciálny kód pre ambulantných poskytovateľov, na základe ktorého im majú zdravotné poisťovne preplatiť vyšetrenie antigénovými testami. V spolupráci s Ozbrojenými silami zabezpečia transport testov. Ambulancie sa môžu zapájať do testovania prostredníctvom otvorenej výzvy.

„Nejde o súťaž, každý záujemca, ktorý splní podmienky, dostane s ministerstvom zdravotníctva zmluvu,“ dodal Krajčí s tým, že výzvu rozšíria aj pre mestá a obce nad 5000 obyvateľov.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre