Po dvojročnej prestávke sa v sobotu uskutoční tradičná súťaž Gelnické lomidrevo

VýchodSpravodajstvo

Podujatie sa bude tento rok konať pri Turzovskom jazere.

Foto
Na podujatí si zmerajú sily tí najsilnejší a najšikovnejší piliari z celého okolia. Informovala o tom krajská organizácia cestovného ruchu Košice Región Turizmus / gelnica.sk

V sobotu 14. mája sa v Gelnici uskutoční tradičná súťaž piliarov z východného Slovenska – Gelnické Lomidrevo. Podujatie sa bude konať po dvojročnej prestávke spôsobenej pandémiou koronavírusu a napíše už svoju trinástu kapitolu. Na podujatí si zmerajú sily tí najsilnejší a najšikovnejší piliari z celého okolia. Informovala o tom krajská organizácia cestovného ruchu Košice Región Turizmus.

„Teší nás, že Gelnické Lomidrevo sa po dvoch rokoch obmedzení vracia na mapu kultúrnych podujatí v našom kraji. Je to podujatie naviazané na históriu drevorubačstva a prírodné bohatstvo Hnileckej doliny. Z úrovne kraja podporujeme banícke aktivity tohto regiónu, za uplynulé obdobie sme tu sprístupnili banskú štôlňu, banské stroje ako pochwerk a taviacu pec, no nezabúdame ani na piliarov. Gelnické Lomidrevo sa bude tento rok netradične konať pri Turzovskom jazere. Verím, že táto novinka v podobe zmeny miesta priláka aj tých, ktorí v tomto kúte nášho kraja doposiaľ neboli,“ povedal predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Foto
Piliarov čaká dovedna šesť disciplín: montáž a demontáž motorovej píly, odvetvovanie, rezanie na čas, štiepanie metrovice, rezanie metrovice a spúšťanie dreva na terč / gelnica.sk

Samotné podujatie sa začína v sobotu o 13:00. Piliarov čaká dovedna šesť disciplín: montáž a demontáž motorovej píly, odvetvovanie, rezanie na čas, štiepanie metrovice, rezanie metrovice a spúšťanie dreva na terč.

„Gelnický okres je najlesnatejším na Slovensku. Cieľom nášho podujatia je tak priblížiť návštevníkom tradičnú prácu v lese, ktorá živila a dodnes živí mnohých ľudí u nás. Najväčšou novinkou je, že súťaž sa prvýkrát uskutoční v krásnom prostredí bývalých Turzovských kúpeľov. Aj týmto spôsobom chceme k nám prilákať nových návštevníkov a tiež postupne oživiť kultúrne a spoločenské dianie v areáli Turzova, ktorý po rokoch chátrania vlani odkúpil Košický samosprávny kraj a plánuje ho zrekonštruovať," uviedol gelnický primátor a tiež poslanec KSK Dušan Tomaško.

Okrem súťaží je pre ľudí pripravený aj sprievodný program. Budú môcť napríklad obdivovať prácu troch rezbárov - domáceho Jána Jánošíka, Dávida Maliňáka z Popradu a Mira Poveca, ktorého si mnohí pamätajú aj ako víťaza reality show Farma. Deti sa budú môcť zabaviť v rozprávkovom svete Haravara.

Divácky atraktívny bude slackline, teda chodenie po lane priamo nad Turzovským tajchom. V kultúrnom programe sa predstaví ľudová rozprávačka Araňa z Jarovníc a hudobné skupiny Robi-M a Len tak. Pripravené budú aj remeselné stánky a stánky s občerstvením. Otvorená bude aj štôlňa Jozef a Banský skanzen pri dolnom Turzovskom tajchu. Projekt bol spolufinancovaný Košickým samosprávnym krajom z programu Terra Incognita.

Zdroj: SITA

Komentáre