Po mimoriadne chladnom máji môžeme už o pár dní očakávať výrazné oteplenie

VýchodSpravodajstvo

Prvé letné dni prinesú vysoké teploty.

Pomerne teplé májové počasie, na ktoré sme z predchádzajúcich rokov zvyknutí, nás tento rok minulo oblúkom. Zatiaľ čo na našom území bol máj pred dvoma rokmi mimoriadne teplý, tento rok sme jeho premenlivosť pocítili hneď niekoľkokrát.

Ako uviedol klimatológ Pavel Faško, májové teploty dosahovali výrazne nižšie hodnoty ako po minulé roky:

„Máj bol skutočne, keď ho hodnotíme podľa priemernej mesačnej teploty vzduchu, chladnejší ako máj v roku 2019. Na východnom Slovensku sa to prejavilo dosť výrazne. Čím sme išli ďalej smerom na východ a severovýchod, tak tým boli tie odchýlky priemernej mesačnej teploty vzduchu v tohtoročnom máji v porovnaní s minulým rokom väčšie.“

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Premenlivé počasie

V Medzilaborciach na krajnom severovýchode Slovenska dosiahla tento rok priemerná mesačná teplota vzduchu iba 10,6 stupňa Celzia, čo je v porovnaní s minulým rokom pokles o takmer dva stupne. Máj sa tento rok v porovnaní s aprílom vyznačoval aj teplotnou nestabilnosťou.

„V tomto roku apríl vykazoval dosť veľkú stabilitu charakteru počasia. Naopak, v máji tá nestabilita bola pomerne veľká, a to sa potom prejavilo napríklad na hodnotách maximálnej a minimálnej dennej teploty vzduchu. Výrazným príkladom je napríklad Kamenica nad Cirochou, kde 11. mája teplota vzduchu dosiahla 26,4 stupňa Celzia, bol tam letný deň. O dva dni neskôr tam už mali v dvoch metroch mráz mínus jeden stupeň Celzia,“ povedal Faško.

Rekordne nízke teploty

Tohtoročná teplota v máji v niektorých mestách na východnom Slovensku sa dá porovnávať s hodnotami, ktoré boli naposledy zaznamenané v minulom tisícročí, čo potvrdil aj Faško:

V Medzilaborciach bol tohtoročný máj štvrtý najchladnejší od roku 1961, to znamená za posledných 60 rokov. Chladnejší máj ako v tomto roku v Medzilaborciach bol iba v roku 1978, v roku 1980 a naposledy to bolo v roku 1991, teda pred 29 rokmi.“

Prvé letné dni

Jún je prvý letný mesiac, a tak by sa s jeho príchodom malo pomaly otepliť.

„Zdá sa, že dôjde k akejsi zmene. V júni by už bolo prirodzené, keby teplota vzduchu aspoň v niektorých dňoch cez deň dosahovala už aj letné hodnoty, to znamená 25 stupňov Celzia a viac. Toto by sa malo stať pravdepodobne v budúcom týždni, kedy by sa malo otepliť. To oteplenie by sa malo k nám dostať z juhovýchodnej a z východnej Európy,“ dodal Faško s tým, že teplota vzduchu by sa v najbližších týždňoch mala udržať v rozmedzí od 25 až do 30 stupňov Celzia aj v rade niekoľkých dní za sebou.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre