Po Rákóczim bola pomenovaná aj prvá vyhliadková veža na Hradovej

KošiceHistoricKE

Jednou z možností Košičanov i návštevníkov mesta ako stráviť príjemný letný deň je zájsť si na Hradovú a z vyhliadkovej veže sa pokochať pohľadom na celé okolie. Z veže sa ponúka výhľad do Košickej kotliny, na mesto Košice spolu s okolitými pohoriami (Čierna hora, Volovské vrchy a Slanské vrchy), ako i do Hornádskej doliny.

Vedeli ste, že prvá drevená veža stála na tomto mieste už od roku 1909? 27. septembra 1908 sa na zjazde spolku Karpátegyesület Keleti-Karpátok Osztálya (Karpátskeho spolku) rozhodlo o jej výstavbe. S tou sa začalo v lete o rok neskôr a už 18. septembra 1909 bola drevená veža slávnostne odhalená a nazvaná Rákóczi kilátótorony (Rákócziho rozhľadňa).

Foto
Fotografia Rákócziho vyhliadkovej veže (Rákóczi kilátótorony) po jej postavení  / HistoricKE

„Veľký dav ľudí, v dlhom rade kočov, sa vybral na kopec Hradovú. Na mieste, kde je osadená tabuľa „Münsterovej cesty“ sa koče odstavili a odtiaľ už návštevníci pokračovali na Hradovú peši, čo trvalo približne 20 minút.“ Po slávnostnom príhovore košického učiteľa práva Olivéra Nagya predstavitelia spolku odovzdali správu nad rozhľadňou mestu a návštevníci si mohli prvýkrát užiť úžasný výhľad za krásneho počasia. Projektantom veže bol Viktor Schmidt a náklady na jej výstavbu boli 1300 korún, pričom mesto prispelo drevom. Výška tejto pôvodnej veže bola 12 metrov a vďaka vyvýšeniu ponúkala zážitok krásnej scenérie. Na prízemí slúžila zastrešená miestnosť v prípade zlého počasia a na vrchole veže viala Rákócziho zástava. „Z najvyššej terasy sme získali pohľad v celom 360° kruhu.“

Foto
O programe slávnostného uvedenia vyhliadkovej rozhľadne informovali aj budapeštianske noviny, Budapesti Hírlap, 12. 09. 1909 / HistoricKE

Žiaľ, v pohnutom povojnovom čase bola ako symbol bývalej monarchie vandalmi zničená 1. mája 1919. Miesto ostalo i naďalej vyhľadávané, ale bez vyvýšenej veže si rekreanti nemohli vychutnať taký skvostný pohľad ako predtým. O náhradu sa mesto snažilo začiatkom 30-tych rokov, keď tu postavili väčšiu drevenú triangulačnú vežu, ktorá však neslúžila turistom. V lete 1944 tu skupina gymnazistov mala v rámci civilnej obrany mesta hliadkovú službu. Augustové veľké horúčavy spôsobili, že drevená, dechtom napustená rozhľadňa začala horieť. Jeden z členov hliadky, Imre Kiss vbehol do už horiacej veže a telefónom volal o pomoc, pritom utrpel ťažké popáleniny, ktorým neskôr podľahol.

Foto
Rákóczi kilátótorony na pohľadnici z roku 1911  / HistoricKE

Po vojne tu opäť postavili malú drevenú trigonometrickú vežu, ktorá sa zrútila v polovici 60-tych rokov. V 80. rokoch dal Národný výbor mesta Košice postaviť novú vyhliadkovú vežu. Náklady na jej stavbu presiahli vtedy dva milióny korún. Posledná prestavba v rokoch 2004-2005 jej dala súčasnú podobu. Veža je 21,51 metrov vysoká, pričom štvornohý stôl má konzolové vyloženia troch vyhliadkových terás vo výške 10,88 m, 13,6 m, 16,32 m. Vyhliadkové plošiny sú chránené drevenou ihlanovou strechou s plechovou krytinou.

Vyhliadkovú vežu si môžete užiť aj toto leto, navyše, v jej okolí vyrastá archeopark, ktorý už teraz návštevníkov prenáša do čias stredoveku.

Prevádzka Vyhliadkovej veže v roku 2019:

Máj - august - denne okrem pondelkov, v čase 10.00 - 18.00 hod., cez víkendy 10.00 - 19.00 hod.

September - denne okrem pondelkov, v čase 10.00 - 18.00 hod.

Október - cez víkendy v čase 10.00 - 17.00 hod.

 

Autor: HistoricKE

 

Komentáre