Po stopách minulosti Abova: hrad Boldogkő

EurópaHistoricKE

Počas horúcich letných dní hľadáme všemožné spôsoby, ako sa schladiť a osviežiť. Niektorí volia aktívny aj menej aktívny oddych pri vode, milovníci histórie si môžu naplánovať výlet na niektorý zo stredovekých hradov, v blízkosti Košíc ich môžeme objaviť hneď niekoľko.

Foto
Pohľad na hrad zo západnej strany  / HistoricKE

Tento týždeň si priblížime hrad, ktorý sa vypína nad obcou Boldogkő, po nej aj dostal názov, v slovenčine tento výraz znamená „šťastný kameň“. V súčasnosti disponuje jedným z najzachovalejších fortifikačných systémov v Maďarsku.

Hrad Boldogkő sa nachádza 50 kilometrov južne od Košíc. Doposiaľ sa nepodarilo datovať jeho výstavbu, no s určitosťou to bolo po mongolských vpádoch, ktoré Uhorsko potrápili v polovici 40. rokov 13. storočia. Postavil ho pravdepodobne župan Tyba z rodu Tomaj alebo niekto z jeho rodiny. Hrad mal za úlohou strážiť dôležitú cestu do Košíc a údolia Hornádu, preto bol vybudovaný na úpätí oválneho andezitového vrchu, ktorý je súčasťou Zemplínskych vrchov.

Foto
Spojenie Košíc s hradom Boldogkő  / Google maps

Podľa najznámejšej legendy žil raz muž menom Bodó. Kráľ Belo IV. počas jedného z mongolských útokov unikal pred prenasledovateľmi a potreboval sa niekde ukryť. Vtedy mu pomohol istý Bodó, ktorý ho schoval vo svojej pivnici a keď za ním prišli Mongoli hľadajúci kráľa, predstieral, že je hluchý, a tak ho nechali na pokoji. Vďačný kráľ daroval mužovi dediny Aszalló a Bodoló pod podmienkou, že nad dedinami vybuduje hrad.

Našťastie mal Bodó sedem krásnych dcér, ktoré sa rozhodli, že si za manželov zoberú iba tých mužov, ktorí budú pracovať na konštrukcii (výstavbe) hradu aspoň rok. Táto stratégia bola úspešná a za sedem rokov naozaj na vybranom mieste vyrástol hrad. Legenda ďalej uvádza, že sa po ukončení výstavby na hrade konalo naraz všetkých sedem svadieb, ako čestný hosť sa ich zúčastnil aj samotný kráľ. Počas bujarej zábavy vyhlásil, že by sa toto miesto malo nazývať „šťastný kameň“.

Foto
Strážna veža hradu Boldogkő / Zdenka Bencúrová

Najstaršia známa písomná zmienka o hrade je z roku 1283, kde sa spomína pod názvom Castrum Bodua. V tomto roku ho kráľ Ladislav IV. získava do držby výmenou za iné majetky. Po vymretí kráľovského rodu Arpádovcov ho do vlastníctva dostáva rod Omodejovcov, ale po bitke pri Rozhanovciach ho za vernosť kráľovi Karolovi Robertovi z Anjou získava rod Drugethovcov, ktorí zrealizovali najviac vo výstavbe horného hradu a tiež aj krídlo hradu, ktoré je charakteristické pre túto stavbu.

V neskoršom období sa hrad v listinách uvádza ako Bolduakev, Bodókheő, Bodókő vár a nakoniec Boldogkő. V priebehu 15. a 16. storočia sa často menili majitelia hradu a bolo by ťažké vymenovať ich všetkých. Hrad sa ďalej rozrastal počas 15. storočia, keď na južnej strane pribudla nepravidelná štvorstranná veža a brána s tvarom podkovy.

Foto
Pohľad na hrad z vysunutej hradnej veže / Zdenka Bencúrová

Hrad sa stal neslávne známy, keď ho do držby získal György Bebek po tom, čo si za ženu vzal Žofiu Patóchy, dcéru predchádzajúceho majiteľa. György Bebek sa preslávil ako nebojácny bojovník, no aj ako milovník veľkých hostín s vysokou toleranciou alkoholu. Jeho vernosť kráľovi bola spochybňovaná a na to, aby si udržal moc, sa nebál využívať ani kruté praktiky. Po krátkom čase, v roku 1560 hrad zamenil za majetky Mihály Sárkozyho.

Počas nasledujúcich rokov strávil na hrade nejaký čas uhorský renesančný básnik Bálint Balassa, ktorý tu napísal svoju známu báseň Borivóknak való (Pre tých, ktorí pijú víno), ale tiež jazykovedec a spisovateľ Dezső Szabó či skladateľ Jenő Vecsey.

Foto
Vstupná časť hradu Boldogkő / Zdenka Bencúrová

Na začiatku 18. storočia bol hrad na príkaz cisára Leopolda I. demolovaný, a tak sa stal neobývateľným. Neskôr prešiel renováciou, počas ktorej bol obohatený o niektoré neogotické prvky, čím sa stalo obťažným zamerať pôvodnú štruktúru hradu.

Poslednými majiteľmi hradu od roku 1850 do jeho zoštátnenia v roku 1945 boli členovia rodu Zichy. Archeologický výskum na hrade odštartoval v roku 1963. Na začiatku 90. rokov 20. storočia tu bola umiestnená najväčšia expozícia vojenskej histórie a cínových vojakov v centrálnej Európe. Okrem iného je tu detailne zobrazená bitka pri Moháči s viac ako 1000 vojakmi.

Foto
V stredovekej reštaurácii Castrum Boldua sa návštevníci hradu príjemné schladia a osviežia / HistoricKE

V roku 2002 začala druhá fáza rekonštrukcie hradu, počas nej bol vytvorený 100-metrový chodník ku Oroszlánszikla – jedna z charakteristík hradu. V rámci úprav z roku 2013 bol hrad zastrešený, súčasťou hradného areálu je aj väzenie s mučiarňou.

Každý víkend od Veľkej noci do októbra sú pre návštevníkov pripravené rôzne kultúrne podujatia, rekonštrukcie historických udalostí, rytierske súboje, výstava zbraní a obhliadky hradu so sprievodcami v dobových kostýmoch. Kto vyhladne alebo hľadá osvieženie, nájde ho v hradnej reštaurácii Castrum Boldua, kde jedlo pripravujú podľa stredovekých receptov.

 

Autor: HistoricKE 

 

 

Komentáre