Po zrážke plavidiel v Japonskom mori sa podarilo zachrániť vyše dvadsať rybárov

SvetSpravodajstvo

Na záchrannej akcii sa podieľali aj lietadlá a lode.

V Japonskom mori dnes (7.10.) došlo k zrážke rybárskeho plavidla a hliadkujúceho člna. Po veľkej akcii sa podarilo zachrániť viac ako dvadsať severokórejských rybárov. Tokio stále preveruje, či je ešte niekto nezvestný. Severokórejské rybárske plavidlo sa po zrážke potopilo, pričom členovia posádky spadli do mora. Ako informovali predstavitelia japonskej pobrežnej stráže, incident sa stal o 9.10 hod. miestneho času približne 350 kilometrov severozápadne od polostrova Noto v japonskej prefektúre Išikawa.

Foto
Hliadkujúce plavidlo na mieste zrážky  / TASR

Zachránených členov posádky prijala iná severokórejská loď. Japonský čln hliadkoval v rybárskej oblasti. Nikto z posádky neutrpel zranenia a ani čln nebol vážne poškodený. Ako skonštatoval Úrad pre rybolov, z tohto dôvodu mohol pokračovať v plavbe. Hliadkujúci čln ešte pred zrážkou vyzval severokórejské plavidlo, aby opustilo oblasť. Na záchrane severokórejských rybárov sa podieľali aj japonské lietadlá a lode.

Keďže lokalita je bohatá na kalamáre, dochádza tam k rušnému rybolovu. Zároveň sa tam rozmáha pytliactvo Severokórejčanov, a preto Japonsko posilnilo hliadky v mori. Tamojší premiér Šinzó Abe sa zaviazal na dôkladné vyšetrenie prípadu. Na dnešnom zasadnutí parlamentu prisľúbil ráznu reakciu, aby sa zabránilo pytliactvu cudzích rybárskych člnov v japonskej exkluzívnej ekonomickej zóne.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre