Počas horúčav netreba podceňovať ani starostlivosť o zvieratá

SlovenskoSpravodajstvo

Dôležitý je prístup k vode či úkryt pred slnkom.

Vysoké teploty sú záťažou nielen pre ľudský organizmus, ale aj pre zvieratá. Domáci miláčikovia potrebujú počas horúčav nepretržitý prístup k vode, tieň a čerstvý vzduch. Ako uviedla predsedníčka občianskeho združenia Sloboda zvierat Pavla Dugovičová, počas horúcich dní sa neodporúčajú prechádzky so psami ani ich preprava: „Asfaltové plochy vedia byť počas dňa natoľko horúce, že si na nich môžu popáliť labky.“ Zviera sa môže v aute ľahko prehriať, preto ich netreba za žiadnych okolností nechávať vo vozidlách.

V prípade, ak sa zviera prehreje, prejaví sa to sťaženým dýchaním a zvýšenou srdcovou frekvenciou. „Trpiace zviera reaguje na akékoľvek podnety veľmi slabo alebo takmer vôbec, môže upadnúť do bezvedomia (kolapsu), pôsobiť strnulo až dezorientovane a nadmerne sliniť,“ vysvetlila Dugovičová s tým, že ďalšími príznakmi môžu byť tráviace problémy a nechutenstvo. Zvieratám treba ponúknuť čerstvú vodu izbovej teploty, prípadne namočiť okolie úst.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Dôležitý je aj úkryt pred slnkom. „Zviera schlaďte namočením brucha, končatín a slabín. V žiadnom prípade neoblievajte celé telo studenou vodou, použite navlhčený uterák,“ skonštatovala Dugovičová. Zároveň radí vyhľadať pomoc veterinárneho lekára a prípad nevhodného zaobchádzania nahlásiť polícii, príslušnej regionálnej veterinárnej a potravinovej správe alebo na linku proti krutosti Slobody zvierat.

Ľudia môžu pomôcť nielen domácim miláčikom, ale aj divokým zvieratám. „Za misku s vodou, ktorú necháte pri dome, sa vám poďakujú vtáčiky, ježkovia aj mačky. Môžete z nej vytvoriť aj jazierko pre užitočný hmyz. Stačí, ak do nej pridáte niekoľko kamienkov,“ uzavrela Dugovičová.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre