Počas krupobitia v Mexiku vznikla dvojmetrová ľadová pokrývka

SvetZaujímavosti

Podobná výdatnosť krupobitia nebola v meste ešte zaznamenaná.

Mexické veľkomesto Guadalajara včera (30.6.) zasiahlo mimoriadne krupobitie. Na niektorých miestach sa vytvorila až dvojmetrová ľadová pokrývka. Tento nezvyčajný meteorologický úkaz zasiahol najmenej šesť tamojších štvrtí. „Nikdy som v Guadalajare nevidel takéto výjavy. A potom že sa pýtame, či je klimatická zmena skutočná. Toto sú dosiaľ nevídané prírodné javy. Je to neuveriteľné,“ vyhlásil Enrique Alfaro, guvernér mexického štátu Jalisco, ktorého hlavým mestom je Guadalajara.

Foto
Guadalajara po krupobití / Twitter

Veľkomesto má približne päť miliónov obyvateľov a nachádza sa severozápadne od hlavného mesta Mexika. V uplynulých dňoch tam prevládalo letné počasie s teplotami okolo 31 stupňov Celzia. Podobná výdatnosť krupobitia nebola v meste ešte zaznamenaná.

Pracovníci úradu civilnej ochrany a vojaci zmobilizovali ťažkú techniku, aby sprejazdnili ulice. Krupobitie spôsobilo škody na takmer dvesto obytných a podnikových budovách. Keď sa v kopcovitých častiach mesta začala zosúvať ľadová pokrývka, prúdy strhli najmenej päťdesiat vozidiel. Ako informoval štátny úrad civilnej ochrany, v súvislosti s krupobitím neboli zaznamenané žiadne zranenia, ale dve osoby mali príznaky podchladenia.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre