Počas leta na východe premávajú mimoriadne turistické vlaky

VýchodLetom svetom

Najväčším lákadlom je expres na trase Prešov – Plaveč – Stará Ľubovňa.

Mimoriadna situácia niektorým z nás zmenila plány na letné dovolenky. Jednou z možností je aj spoznávanie Slovenska. Vycestovať do turisticky atraktívnych miest na východe môžete aj mimoriadnymi vlakmi. Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) v spolupráci s rezortom dopravy a výstavby a krajskými organizáciami cestovného ruchu vypraví počas leta 44 mimoriadnych vlakových spojení na 10 linkách.

V Prešovskom kraji je najväčším lákadlom letný expres na trase Prešov – Plaveč – Stará Ľubovňa, ktorý premáva každú sobotu a nedeľu v dvoch pároch, a to od dnešného dňa do 12. septembra.

Letný expres je pravidelne vypravený z metropoly Šariša o 7.54 hod., pričom príchod do Starej Ľubovne je naplánovaný krátko po 9.00 hod. Ďalší vlak vyrazí z Prešova o 15.54 hod. Pre cestujúcich sú pripravené aj expresy na trase Stará Ľubovňa – Prešov s odchodom o 10.58 hod. a 17.58 hod.

Foto
Hrad Ľubovňa / KOCR Severovýchod Slovenska

Atraktívna Stará Ľubovňa

„Veľmi nás teší, že Ministerstvo dopravy a výstavby Slovenskej republiky spolu so ZSSK zapracovali náš návrh tohto vlakového spojenia medzi sezónne expresy. Návštevníci Prešovského kraja majú možnosť komfortne sa dopraviť napríklad až na Hrad Ľubovňa, keďže mesto Stará Ľubovňa bude vypravovať autobusové spoje zo železničnej stanice priamo na hrad. Veríme, že tieto sezónne vlaky budú v budúcnosti len pribúdať, pretože sezónne vlakové spojenia by mohli byť využiteľné aj v ďalších lokalitách. Dlhodobo sa napríklad zaoberáme myšlienkou vypravovania cykloexpresu na trase Prešov – Humenné – Stakčín,“ povedal výkonný riaditeľ Krajskej organizácie cestovného ruchu (KOCR) Severovýchod Slovenska Martin Janoško.

Cestujúci môžu v Starej Ľubovni navštíviť jeden z najobľúbenejších hradov, kam sa dostanú mestským autobusom, na ktorý prestúpia priamo na železničnej stanici.

„Prehliadku expozícií na Hrade Ľubovňa môžete absolvovať so sprievodcom alebo prostredníctvom sprievodných textov v deviatich jazykových mutáciách, prístupné sú aj pre nevidiacich a nepočujúcich. Pod Hradom Ľubovňa sa nachádza Ľubovniansky skanzen predstavujúci krásu ľudovej architektúry Spiša a Šariša. Cestovanie vlakom prináša okrem pohodlia aj iné pozitíva, ako je možnosť prepravy bicyklov. Práve to je v regióne severného Spiša a Pienin veľmi lákavou alternatívou,“ uviedol výkonný riaditeľ Oblastnej organizácie cestovného ruchu Severný Spiš Pieniny Jakub Ondrej.

 

Cykloturistika

Na svoje si prídu aj cyklisti, ktorí môžu spoznávať región aj vďaka cyklotrasám vybudovaným v rámci projektu AQUAVELO. Tie spájajú viacero kúpeľných miest slovensko-poľského pohraničia. Cyklisti môžu prepraviť svoje bicykle priamo vo vlaku. V soboty bude k dispozícii 20 miest pre bicykle a v nedele 50.

„Pre cyklistických nadšencov preferujúcich adrenalínové jazdy odporúčame navštíviť horské cyklotrasy tzv. singletraily rôznej náročnosti vybudované v Starej Ľubovni alebo v neďalekej Lechnici v Pieninskom národnom parku. Pri návšteve Pienin však nezabudnite navštíviť známe Tri Koruny a zažiť tradičný splav Dunajca na pltiach. Aktívne prežitie voľného času tak môže vystriedať oddych a načerpanie životnej sily na pútnickom mieste Hore Zvir na Litmanovej,“ doplnil Ondrej.

Cestovanie expresom spestrí spoznávanie Hradu Šariš, mesta Sabinov či Hradu Plaveč. V Plavči budú zároveň zabezpečené prípoje do poľského mesta Krynica-Zdrój cez Muszynu. Turisti môžu v Starej Ľubovni pokračovať autobusom do kúpeľných Vyšných Ružbách, a to každú sobotu a nedeľu s odchodom o 9.57 hod. zo Starej Ľubovne, v opačnom smere s odchodom o 11.35 hod. alebo 15.35 hod. z Vyšných Ružbách do Starej Ľubovne, Prešova alebo Košíc. Počas leta budú vypravené vlaky aj na trasách Spišská Nová Ves – Spišské Vlachy – Spišské Podhradie a Prešov – Margecany – Červená Skala – Banská Bystrica.

 

Autor: KOŠICE ONLINE

 

Komentáre