Počas letnej sezóny stúpla úrazovosť v horách

VýchodSpravodajstvo

Horskí záchranári absolvovali stovky výjazdov.

Riaditeľ Horskej záchrannej služby (HZS) Jozef Janiga informoval, že v slovenských horách počas letnej turistickej sezóny stúpla úrazovosť v porovnaní s minulým rokom o takmer 20 percent. Za desať rokov počet výjazdov horských záchranárov k úrazom stúpol viac ako 2,3-násobne. „Napríklad vo Vysokých Tatrách sme v roku 2009 evidovali 98 zásahov, tento rok to bolo 227 výjazdov. Ide o veľmi výrazný nárast a keďže ide o opakujúci sa trend, považujem to za dosť alarmujúce,“ uviedol Janiga s tým, že úrazovosť súvisí s návštevnosťou: „Treba brať do úvahy aj situáciu v Poľsku, kde sú Tatry preplnené a tých Poliakov, ktorí sa presunú na slovenskú stranu, je oproti minulým rokom o dosť viac.“

Zvýšená návštevnosť je dôsledkom zlepšených služieb. Horskí záchranári počas letnej sezóny absolvovali stovky výjazdov, pričom najčastejšie ich pomoc potrebovali Slováci, Česi a Poliaci. Zároveň stúpol aj počet smrteľných úrazov, za celý minulý rok prišlo o život v horách 32 ľudí, tento rok, od januára do októbra, je to už 34 nehôd s následkom smrti.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

„Výrazne nám stúpol počet úrazov mimo značených turistických chodníkov a nie všetko to boli horolezci. Mnoho z týchto turistov bolo nedostatočne vystrojených, nemali dostatočné znalosti a skúsenosti. Ďalšia vec, ktorá nás zaráža, je, že stále pribúdajú prípady stanovania v národnom parku, ľudské exkrementy v strede chodníkov či kúpanie v plesách a podobne,“ skonštatoval Janiga.

HZS zaznamenala nárast sprevádzania turistov bez povolenia, a to predovšetkým zo strany poľských sprievodcov. Mnoho turistov sa vyberie do hôr v neskorých hodinách a v letnom období tak často končia v búrke. S úrazmi súvisí neznalosť prostredia, precenenie fyzických možností, určité chodníky sú preplnené a dochádza tam k pošmyknutiu. Ide napríklad o Malú a Veľkú Studenú dolinu vo Vysokých Tatrách, cesta na chatu na Zelené pleso je zase plná psíčkarov, čo potvrdil aj Janiga: „V niektorých jednosmerných sedlách sú rady a keď sa chce niekto otočiť, tak vzniká problém. V mnohých prípadoch je zničené značenie, prípadne chýbajú tabuľky, čo môže skomplikovať orientáciu v teréne.“

Do hôr sa podľa Janigu dostáva mestský spôsob správania sa. HZS zaznamenala ľahostajnosť a nevšímavosť na preplnených chodníkoch. Niektorí turisti tiež majú podľa Janigu falošnú ilúziu o stave chodníkov, predstavujú si, že budú kráčať po vyasfaltovaných trasách a nie sú pripravení na terén. HZS zriadila bezpečnostno-operatívnu jednotku, ktorá bude vyšetrovať nehody v horách. „Celé opatrenie má pôsobiť preventívne a edukačne, skôr ľudí budeme informovať o rizikách, ktoré môžu vzniknúť pri nerešpektovaní pravidiel,“ uzavrel Janiga. Jednotka bude počas zimy kontrolovať aj situáciu v jednotlivých lyžiarskych strediskách.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre