Počas nepokojov zadržali v Kazachstane takmer 8-tisíc ľudí, pondelok vyhlásili za deň smútku

SvetSpravodajstvo

Prezident Kasym-Žomart Tokajev označil udalosti z minulého týždňa za teroristickú agresiu proti krajine a správy o úradoch bojujúcich proti pokojným demonštrantom odmietol ako dezinformácie.

Foto
Kazašské ministerstvo vnútra oznámilo, že zadržaných bolo celkovo 7 939 ľudí. Rezort zdravotníctva zasa v nedeľu informoval, že pri nepokojoch zahynulo 164 ľudí vrátane troch detí / TASR

Počas minulotýždňových protestov v Kazachstane, ktoré prerástli do násilností a najhorších nepokojov v krajine od získania nezávislosti pred 30 rokmi, polícia zadržala takmer 8-tisíc osôb. Informovali o tom v pondelok tamojšie úrady. Prezident Kasym-Žomart Tokajev označil udalosti z minulého týždňa za teroristickú agresiu proti krajine a správy o úradoch bojujúcich proti pokojným demonštrantom odmietol ako dezinformácie.

Kazašské ministerstvo vnútra oznámilo, že zadržaných bolo celkovo 7 939 ľudí. Rezort zdravotníctva zasa v nedeľu informoval, že pri nepokojoch zahynulo 164 ľudí vrátane troch detí. Úrady v súvislosti s desiatkami obetí vyhlásili pondelok za deň smútku.

Protesty vypukli 2. januára pre prudký rast cien skvapalneného plynu a rýchlo ich začalo sprevádzať násilie. Tokajev sa pre ne obrátil so žiadosťou o pomoc na Organizáciu dohody o kolektívnej bezpečnosti (ODKB), vedenú Ruskom, ktorá schválila vyslanie zhruba 2 500 prevažne ruských vojakov do Kazachstanu na mierovú misiu.

Foto
Hoci sa protesty začali pre zvýšenie cien plynu, ich intenzita naznačuje, že zrejme odrážajú širšiu nespokojnosť s vedením štátu, v ktorom už 30 rokov vládne tá istá strana / TASR

Tokajevova kancelária v nedeľu uviedla, že už stabilizovali poriadok v krajine a úrady získali kontrolu nad administratívnymi budovami, ktoré obsadili demonštranti. Ruská televízia Mir-24 informovala, že z mesta Alma-Aty bolo v nedeľu počuť príležitostnú streľbu, ale nebolo jasné, či to boli varovné výstrely bezpečnostných zložiek. Tokajev v piatok oznámil, že povolil polícii a armáde strieľať bez varovania, aby obnovili poriadok v krajine.

Hoci sa protesty začali pre zvýšenie cien plynu, ich intenzita naznačuje, že zrejme odrážajú širšiu nespokojnosť s vedením štátu, v ktorom už 30 rokov vládne tá istá strana. Mnoho demonštrantov skandovalo: Preč so starcom, čím odkazovali na bývalého prezidenta Nursultana Nazarbajeva, ktorý aj po odstúpení v roku 2019 mal značnú moc ako šéf bezpečnostnej rady. Z toho postu ho však Tokajev pre nepokoje odvolal, zrejme aby upokojil demonštrantov.

Zdroj: SITA

Komentáre