Počas volebnej noci sa mení čas

SlovenskoSpravodajstvo

Pospíme si o hodinu dlhšie.

V noci zo soboty 29. októbra na nedeľu 30. októbra sa mení čas. Ručičky hodín sa o 3.00 hod. stredoeurópskeho letného času (SELČ) posunú na 2.00 hod. stredoeurópskeho času (SEČ). Letný čas vstúpil do platnosti v noci zo soboty 26. marca na nedeľu 27. marca. Vtedy sme prišli o hodinu spánku, keďže čas sa zmenil z 2.00 hod. SEČ na 3.00 hod. SELČ.

Americký politik Benjamin Franklin koncom 18. storočia tvrdil, že ľudia by mali vstávať a chodiť spať skôr, aby efektívnejšie využili denné svetlo. Švédsko ako prvá krajina zaviedla letný čas, a to počas prvej svetovej vojny, konkrétne 14. apríla 1916. O pár dní sa pridali Nemecko a Rakúsko-Uhorsko. Zmena času bola po vojne zrušená. Rusko ju zaviedlo o rok neskôr a Sovietsky zväz následne upravoval čas svojvoľne. SELČ začať platiť na území Protektorátu Čechy a Morava medzi 1. aprílom a 4. októbrom v rokoch 1940 až 1944 a v povojnovom Československu to bolo od 6. mája do 7. októbra 1946. O pár mesiacov neskôr, konkrétne 1. decembra bol prvýkrát v histórii zavedený zimný čas, ktorý platil do 23. februára 1947.

Foto
Poznáte históriu striedania času? / TASR

Energetická kríza v Československu koncom 70. rokov minulého storočia prispela k prijatiu SELČ v súčasnej podobe. Stalo sa tak v roku 1979. Prvú aprílovú sobotu o polnoci sa čas posúval o hodinu dopredu. Od roku 1981 sa to zmenilo na poslednú marcovú sobotu a v noci zo soboty na nedeľu o 1.00 hod. počas posledného septembrového víkendu o hodinu naspäť.

Európska komisia (EK) od roku 1996 predĺžila obdobie letného času do posledného októbrového víkendu. Posúvanie času sa ustálilo na 2.00 hod., respektíve 3.00 hod. Dôvodom je to, že v tom čase to najmenej ovplyvňuje dopravu. Čas sa okrem Slovenska mení aj v ostatných európskych krajinách s výnimkou Bieloruska, Ruska a Islandu.

Striedanie času sa malo skončiť. Viaceré občianske aj politické iniciatívy nie sú zástancami letného času, pričom okrem iného argumentujú zdravotnými dôvodmi. Poslanci Európskeho parlamentu koncom marca 2018 na návrh EK odobrili smernicu, podľa ktorej sa sezónna zmena času mala naposledy uskutočniť v roku 2021. Rozhodnutie sa však odsunulo. Hlavným argumentom v prospech striedania času je efektívnejšie využívanie denného svetla, v lete vo večerných a v zime v ranných hodinách. Vláda Slovenskej republiky v decembri 2021 schválila zavedenie letného času v rokoch 2022 až 2026 s určením presných dátumov, kedy sa bude začínať a končiť.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre