Počet chorých na syfilis sa zvýšil

VýchodSpravodajstvo

Ochorenie sa môže preniesť aj znečisteným uterákom či zubnou kefkou.

Syfilis trápi Trebišovský okres už niekoľko rokov. Vlani sa situácia ešte zhoršila. Zaznamenali tu 115 nových ochorení. Hygienici však predpokladajú, že najbližšie mesiace sa situácia zlepší. A aj keď bude chorobnosť stále vysoká, mala by mať klesajúcu tendenciu.

„Chorobnosť sa prepočítava na 100-tisíc obyvateľov a v našom okrese bola v 108 prípadoch. Pre porovnanie, na Slovensku bolo hlásených necelých sedem prípadov tohto ochorenia na 100-tisíc obyvateľov a v Košickom kraji 18 prípadov na 100-tisíc. Z hľadiska časového trendu zaznamenávame vzostup chorobnosti od roku 2015,“ uviedla Lucia Demesová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Trebišove.

V roku 2015 bolo hlásených 24 nových ochorení, v roku 2016 už 81. Zvýšený výskyt zaznamenáva RÚVZ od roku 2010, kedy čísla stúpli nad očakávanú úroveň. V priebehu nasledujúcich rokov počet ochorení klesal, a keďže ide o sporadické ochorenie, bol predpoklad, že klesať bude aj naďalej. No naopak, v roku 2016 chorobnosť výrazne vzrástla.

Foto
Na snímke košická lekárka pripravuje vzorky na imunoflorescenčný test na syfilis / TASR

Zdrojom infekcie je vždy chorý človek, ktorý sa nachádza v prvom alebo druhom štádiu neliečenej nákazy. Teda ak sa nelieči, je stále infekčný - a tento stav môže trvať aj roky. Syfilis sa najčastejšie prenáša nechráneným pohlavným stykom. Väčšinu prípadov evidujú v lokalitách s nízkym hygienickým štandardom.

„Prenos pôvodcu nákazy je možný aj z tehotnej ženy na plod, a to pokiaľ nenavštevuje prenatálnu poradňu, respektíve gynekológa. Syfilis sa môže prenášať aj znečistenými predmetmi, napríklad uterákmi alebo zubnými kefkami, ktoré nakazený používa a bezprostredne v krátkom čase ich použije niekto iný. To sú ale zriedkavé spôsoby šírenia,“ priblížila Demesová.

Prevenciou je ale najmä vernosť partnerov, bariérová antikoncepcia a v tejto oblasti aj nerizikové správanie. Hygienici sa v ohniskách nákazy snažia tiež zvýšiť zdravotné uvedomenie.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

Komentáre