Počet mŕtvych po pretrhnutí priehrady stúpol na 121

SvetSpravodajstvo

Pátranie po telách bude trvať vyše mesiaca a nebol ešte stanovený termín, kedy túto misiu odvolajú.

Počet mŕtvych po minulotýždňovom pretrhnutí priehrady, zadržiavajúcej bahenný odpad z bane na juhovýchode Brazílie, stúpol na 121. Nezvestných je ešte 226 ľudí. Pedro Aihara, nadporučík hasičského zboru brazílskeho štátu Minas Gerais, kde sa 25. januára pri meste Brumadinho katastrofa stala, uviedol, že niektoré telá možno pod tonami bahna nikdy nenájdu. Vidiecku oblasť okolo mesta, teda plochu s rozlohou 290 hektárov, zavalilo okolo 12 miliónov kubických metrov bahna.

Aihara dodal, že pátranie po telách bude trvať vyše mesiaca a nebol ešte stanovený termín, kedy túto misiu odvolajú. Uviedol, že dátum zrušenia pátrania pomôžu určiť ekologické podmienky a rozklad nájdených tiel. Od soboty 26. januára, čiže od nasledujúceho dňa po katastrofe, sa nepodarilo nájsť nikoho živého.

Foto
Z vrtuľníkov, ktoré letia nad baňou na železnú rudu, vyhadzujú lupienky kvetov na pamiatku obetí minulotýždňového pretrhnutia priehrady

Nadporučík Aihara povedal, že záchranné skupiny sa sústreďujú na oblasť, kde sa majú nachádzať šatne využívané zamestnancami banskej spoločnosti Vale. „Sme presvedčení, že obrovský počet obetí nájdeme v tejto časti,“ zdôraznil Aihara. V nasledujúcich dňoch budú záchranári využívať ťažkú techniku a cvičené psy - v oblastiach, kde sa podľa predpokladov nachádzajú telá pochované pod tonami stvrdnutého bahna.

 

Zdroj: TASR

Komentáre