Počet mestských častí v Košiciach vyvoláva búrlivú diskusiu

KošiceSpravodajstvo

Aktualizované: 27.3., 13.35 hod.

V metropole východu aj naďalej rezonuje téma zlučovania mestských častí. Košický klub navrhuje znížiť ich počet z aktuálnych 22 na 12. Poslanci parlamentu Igor Šimko a Andrej Sitkár navrhujú, aby metropolu východu tvorilo šesť mestských častí. Starosta Severu František Ténai chce zredukovať ich počet na nulu a transformovať ich na úradovne. 

Predstavitelia malých mestských častí podľa starostu Kavečian Martina Balčíka v jeseni 2023 podali podnet na Generálnu prokuratúru:

Generálny prokurátor sa stotožnil s naším právnym názorom a podal návrh na Ústavný súd, aby zrušil ustanovenia zákona o meste Košice, ktoré vylučujú vykonanie referenda, teda aby obyvatelia dotknutých mestských častí sa vedeli vyjadriť k zmene, ktorá ich má postihnúť. Táto vec je stále na Ústavnom súde živá. Generálny prokurátor dal návrh aj na vykonanie neodkladného opatrenia, aby pozastavil účinnosť tohto zákona. Z tohto pohľadu je potrebné počkať na konečné rozhodnutie Ústavného súdu, aby sme neurobili viac škody ako osohu.“

Starostovia malých mestských častí tvrdia, že je potrebné zapojiť do diskusie aj občanov a poznať výsledky analýzy, ktorú dal vypracovať magistrát. Zároveň poukázali aj na minulotýždňovú diskusiu o zlučovaní mestských častí, ktorú zorganizovala Katedra politológie Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach. Starosta Ťahanoviec Ján Nigut to označil za jej zlyhanie:

„Keď som dostal v kuloároch otázku, prečo tam nie sme, minimálne v nejakom pomernom zastúpení, že sme sa neprihlásili, ja som nevedel, že je to nejaká súťaž alebo ideme licitovať priamo pred verejnosťou. Rozprávajme o tom a diskutujme, čo je najvhodnejšie pre občanov mesta Košice. Toto, si myslím, že nebolo zvládnuté Filozofickou fakultou, ktorá minimálne má participovať na jednej z analýz, za ktorú majú byť poslané peniaze. Tam, si myslím, že to nie je korektné vo vzťahu k občanom a konečným užívateľom analýzy, o ktorej majú poslanci rozhodovať.“ 

Diskusiu zorganizovalo občianske združenie (OZ) Res Publica a Katedra politológie Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (FF UPJŠ) v Košiciach. Predseda OZ Res Publica a odborný asistent Katedry politológie FF UPJŠ Tomáš Dvorský v tejto súvislosti zdôraznil, že podujatie organizačne nezastrešovala ani univerzita, ani fakulta:

„Podujatie sa neuskutočnilo na akademickej pôde, ako uvádza pán Nigut, ale bolo realizované mimo priestorov FF UPJŠ v Košiciach a bolo cielené pre širokú verejnosť, nie akademickú obec. Pán Nigut nepravdivo uvádza, že išlo o stretnutie starostu Lörinca a Babušíka. Hlavnými pozvanými diskutérmi podujatia boli navrhovatelia rôznych legislatívnych riešení k problematike mestských častí v Košiciach a diskutérmi boli aj páni poslanci Šimko a Sitkár.

Do diskusie sa mohli zapojiť aj hostia v publiku, čo podľa Dvorského využil aj starosta Ťahanoviec:

„Pán Nigut uvádza, že Filozofická fakulta má participovať na jednej z analýz, za ktorú má dostať peniaze. Ide o nepravdivé tvrdenie, keďže Filozofická fakulta sa na žiadnej takejto analýze nepodieľa.“

Foto
V metropole východu rezonuje téma zlučovania mestských častí (Ilustračná fotografia)

Predstavitelia malých mestských častí sa zhodli na tom, že reforma územia samosprávy je potrebná, keďže posledná veľká zmena sa uskutočnila v roku 1991, pričom priniesla 22 mestských častí. Aj nový model bude fungovať niekoľko desaťročí. Z tohto dôvodu je podľa starostov dôležitá zodpovedná príprava a efektívne nastavenie pravidiel, ktoré budú viesť k úspore a lepšiemu využitiu finančných prostriedkov. Radnica podpísala memorandum o spolupráci pri spracovaní odbornej a dátovej analýzy samosprávy mesta Košice s Právnickou fakultou a Fakultou verejnej správy UPJŠ a Ekonomickou fakultou Technickej univerzity v Košiciach (TUKE). Na základe výsledkov analýzy má byť pripravený návrh optimálneho modelu. 

Fakulta verejnej správy UPJŠ eviduje jednotlivé aktivity mestských, parlamentných poslancov a starostov, ale vzhľadom na pripravovanú analýzu sa odmietla vyjadriť k jednotlivým návrhom, ktoré boli medializované, čo pre Košice Online potvrdila hovorkyňa UPJŠ Laura Hoľanová:

„Fakulta verejnej správy (FVS) spolu s Právnickou fakultou UPJŠ v Košiciach a Ekonomickou fakultou TUKE po podpise memoranda s mestom Košice pravidelne komunikuje k danej téme. V zmysle zadania zo strany mesta Košice sa FVS podieľala s uvedenými partnermi na špecifikácii a upresnení hlavných aktivít k projektu samosprávy v meste Košice. V súčasnosti zo strany FVS prebiehajú aktivity zamerané na analytickú časť v zmysle prerozdelenia prác a aktivít na tomto projekte.“

Súčasné postavenie košickej samosprávy si aj podľa FVS UPJŠ vyžaduje reformu, respektíve zmeny. Cieľom je komplexná analýza a návrh optimálneho modelu vrátane definovania kritérií, jednotlivých rámcov či príkladov dobrej praxe v porovnateľných európskych mestách. Súčasťou je aj odborná externá oponentúra a komunikácia so zástupcami samosprávy a tiež prezentácia projektu. 

Prorektor pre rozvoj a vonkajšie vzťahy TUKE Rastislav Ručinský uviedol, že doposiaľ nebola uzatvorená zmluva, v ktorej by boli dohodnuté podmienky spolupráce vrátane termínu vypracovania analýzy. Predmetom zákazky má byť však spracovanie strategického dokumentu efektívneho riadenia košickej samosprávy.

Ekonomickej fakulte TUKE bola dňa 19. marca 2025 doručená žiadosť o zaslanie cenovej ponuky na predmet zákazky Spracovanie strategického dokumentu efektívneho riadenia samosprávy mesta Košice. Výzva na predloženie cenovej ponuky a jej prílohy obsahujú základné údaje o verejnom obstarávateľovi a predmetnej zákazke,“ skonštatoval Ručinský. 

Primátor Jaroslav Polaček tvrdí, že o optimálnom modeli samosprávy sa vedie odborná diskusia. Analýza univerzít je podľa neho odborná a politicky nezávislá, vďaka čomu vznikne komplexný sumár dát a odporúčaní pre mesto, ako by malo vyzerať z pohľadu členenia samosprávy, výkonu moci a rozdelenia jednotlivých kompetencií. 

Komentáre