Počet obetí pandémie v USA prekročil hranicu milión ľudí

SvetKoronavírus

Najviac úmrtí zaznamenala Kalifornia.

O život v dôsledku ochorenia COVID-19 od prepuknutia pandémie prišlo aj milión Američanov. Prezident Spojených štátov Joe Biden reagoval, že jeho krajina zaznamenala tragický míľnik a každé z úmrtí bolo nenahraditeľnou stratou. Ide o najvyšší oficiálny počet obetí na svete. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) tvrdí, že v niektorých krajinách môže byť vyšší.

Najviac úmrtí na COVID-19 zaznamenal americký štát Kalifornia, a to približne 90-tisíc ľudí. Nasleduje Texas (86-tisíc), Florida (74-tisíc) a štát New York (68-tisíc). Najhoršia situácia v množstve úmrtí v prepočte na počet obyvateľov je v štáte Mississippi (418), Arizone (414) a Alabame (399).

Foto
Biden nariadil stiahnutie vlajok na pol žrde na štátnych budovách na pamiatku jedného milióna ľudí, ktorí zomreli v spojitosti s ochorením COVID-19  / TASR

Začiatkom minulého roka podľahlo nákaze denne viac ako 4000 pacientov. Zdravotnícke úrady to zdôvodňujú aj obezitou, vysokým krvným tlakom, preťažením nemocníc, nízkou mierou zaočkovanosti či vysokým počtom seniorov. Experti tvrdia, že u niektorých skupín obyvateľov je pravdepodobnosť úmrtia vyššia vrátane dôchodcov a pacientov so sprievodnými ochoreniami. Zhruba 740-tisíc úmrtí v USA postihlo osoby nad 65 rokov.

Spojené štáty od prepuknutia pandémie evidujú vyše 80 miliónov pozitívnych prípadov, pričom prvý z nich zaznamenali 20. januára 2020. Bol ním muž, ktorý sa vrátil z čínskeho mesta Wu-chan. Práve z tohto mesta boli koncom roka 2019 hlásené prvé prípady koronavírusu.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre