Počet obetí zemetrasenia v Maroku stúpol nad 2100 ľudí

SvetSpravodajstvo

Najviac zasiahnuté sú vidiecke oblasti.

Maroko v piatok (8.9.) zasiahlo zemetrasenie s magnitúdou 6,8, ktoré bolo najsilnejším za uplynulých sto rokov. Tamojšie ministerstvo vnútra oznámilo, že počet obetí vzrástol na 2122 ľudí. Zároveň ďalších najmenej 2421 osôb sa zranilo, z toho 1404 obyvateľov je v kritickom stave. Záchranári stále pátrajú po preživších. Ich prácu v odľahlých horských regiónoch komplikujú viaceré ťažkosti vrátane nedostupného terénu. V krajine je od včera (10.9.) vyhlásený trojdňový štátny smútok.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyhlásila, že zemetrasenie zasiahlo vyše 300-tisíc ľudí v Marrákeši a okolí. Množstvo z nich prišlo o strechu nad hlavou a spolu s tými, ktorí sa báli ďalších dotrasov, spali pod holým nebom. Ten najsilnejší mal magnitúdu 3,9. Najviac postihnuté sú vidiecke oblasti, ktoré sú nedostupné kvôli zavaleným cestám vrátane dedín v pohorí Vysoký Atlas. Červený kríž tvrdí, že náprava škôd potrvá roky.

Po jednej z marockých dedín v provincii Šíšáwa ostali oba trosky. Záchranárom sa podarilo z ruín vytiahnuť 65 tiel a pátrajú po ďalších štyroch. Spoločne budú pochované v masovom hrobe. Vzhľadom na to, že terén je členitý a skalnatý, úrady použili drony a vrtuľníkom dopravili humanitárnu pomoc preživším. Pred zemetrasením sa tam nachádzalo sto domov, ktoré boli postavené z nepálenej hliny a cementu.

Foto
Piatkové zemetrasenie v Maroku bolo najsilnejším za uplynulých sto rokov  / TASR

Domáca armáda zmobilizovala pátracie a záchranné tímy a kráľ Muhammad VI. nariadil poslať ľuďom vodu, potraviny a prístrešie. Krajina však doposiaľ nepožiadala o medzinárodnú pomoc, pričom ponuky prichádzajú z celého sveta. Záchranári bez hraníc tvrdia, že na platforme OSN sa zaregistrovalo približne 100 tímov s celkovo 3500 záchranármi, ktorí sú pripravení prísť do Maroka, keď ich o to požiadajú. Do Marrákeša dorazil pátrací a záchranný tím zo Španielska a na ceste bola aj skupina záchranárov z Francúzska. Práve táto krajina potvrdila smrť štyroch svojich občanov pri zemetrasení. Z tohto dôvodu ponúkla humanitárnu pomoc za vyše dva milióny eur.

Rabat akceptoval ponuku na pomoc od Španielska, Británie, Kataru a Spojených arabských emirátov, ale pomôcť chcú aj ďalšie krajiny. Rezort vnútra argumentuje tým, že takýmto spôsobom chce zamedziť problémom pri koordinácii záchranných a pátracích prác. V prípade potreby však Rabat využije aj asistenciu iných štátov.

Španielska ministerka obrany Margarita Roblesová povedala, že do Maroka poslali 86 záchranárov a 8 pátracích psov:

„Pošleme všetko, čo treba, pretože všetci vedia, že prvé hodiny sú kľúčové, obzvlášť, keď sú pod sutinami pochovaní ľudia.“

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre