Pod Vysokými Tatrami stáli kedysi kamenné megality, podobne ako v britskom Stonehenge

VýchodSpravodajstvo

Na začiatku bol objav fotografie z roku 1935. Zachytávala päť kamenných útvarov stojacich na poli za Kežmarkom. Dnes tam už nie sú, bádatelia ale vypočítali ich vtedajšiu polohu a zistili, že išlo o stavbu, svojim významom pripomínajúcu Stonehenge.

Foto
Fotografia z roku 1935 zachytávala päť kamenných útvarov stojacich na poli za Kežmarkom / OZ Nezdolný vrch

Aj pod Vysokými Tatrami stáli kedysi kamenné megality, podobne ako v britskom Stonehenge. Po dlhých rokoch bádania to konšatuje trojica Kežmarčanov, Martin Krasuľa, Michal Gemza a Rastislav Ferulík.

Všetko sa začalo objavom fotografie z roku 1935, ktorá zachytávala päť kamenných útvarov stojacich na poli za Kežmarkom. Hoci dnes tam už balvany nie sú, bádatelia vypočítali ich vtedajšiu polohu a zistili, že išlo o stavbu, svojim významom pripomínajúcu Stonehenge.

Ako povedal profesionálny geodet Rastislav Ferulík, monolity slúžili na kalendárne účely. „Keď sa nám podarilo presne lokalizovať miesto, nasledovalo astronomické zameranie horizontu Tatier. Následne sme to zadali do astronomického softvéru a už sme vedeli, že to bolo významné miesto,“ vysvetľuje Ferulík
 

Foto
Podľa trojice Kežmarčanov objaviteľov - Martina Krasuľu, Michala Gemzu a Rastislava Ferulíka, tento objav presahuje región Slovenska a má stredoeurópsky až európsky význam / OZ Nezdolný vrch

Ak niekto pozoruje Slnko presne z miesta, kde monolyty stáli, v deň rovnodenností a slnovratov sa bude pri západe zdanlivo dotýkať konkrétnych dolín alebo štítov Vysokých Tatier.

„Horizont Tatier nám slúži ako kalendár, ktorý poskytoval informácie pred tisíckami rokov. Ak človek vie, odkiaľ sa má dívať, čas si určite odmeria,“ vysvetľuje význam tohto javu jeden z objaviteľov Martin Krasuľa.

Objav podľa trojice Kežmarčanov presahuje región Slovenska. Má stredoeurópsky až európsky význam. Objavitelia budú svoj objav prezentovať na výstave na Kežmarskom hrade, ktorá potrvá až do konca novembra.

RÁDIO KOŠICE

Komentáre