Podmienky pre opatrovateľky v krajských zariadeniach sú neúnosné

VýchodSpravodajstvo

Jedným z problémov sú nízke platy.

Na augustovom zasadnutí krajského zastupiteľstva v Košiciach vystúpila opatrovateľka Marieta Koščíková, ktorá prezentovala nespokojnosť kolegýň v rámci celej župy. Počas svojej reči apelovala na viacero faktorov ako nedostatok kvalifikovaného personálu či absencia odpočinku po 12-hodinových zmenách. Za najvýraznejší problém však považuje nízke platy. I napriek tomu, že kraj sľúbil zvýšenie miezd, stále je to podľa Koščíkovej málo:

„Žiadame zvýšenie miezd opatrovateľov na úroveň európskych. Žiadame valorizačný mechanizmus platov pracovníkov v sociálnych službách, aby prvá platobná trieda začínala na úrovni minimálnej mzdy. Upraviť personálne normatívy, ktoré zohľadňujú zdravotný stav klientov, stupeň odkázanosti a počet opatrovateliek, zvýšiť počet opatrovateľov v zariadeniach.“

Foto
Domovy sociálnych služieb majú nedostatok kvalifikovaného personálu (Ilustračná fotografia) / TASR

V reakcii na vystúpenie zástupkyne opatrovateliek prehovoril košický župan Rastislav Trnka, ktorý vo väčšine bodov s rečníčkou súhlasil. Podľa neho však existujú tri faktory, ktoré podmienky vyšších územných celkov komplikujú:

Zdravotné poisťovne nepreplácajú všetky zdravotné úkony, ktoré vykonávate aj vy. Potom tu máme diskrimináciu sociálnych zariadení patriacich pod vyššie územné celky. Napríklad, sociálne zariadenia s tou istou špecializáciou, ktoré sú neverejné, dostávajú z ministerstva práce takmer tretinu nákladov priamo od štátu.“

Tretím negatívom je nedostatočne pokrytá sociálna oblasť v rámci financovania podielových daní. Dohadovanie podmienok so zdravotnými poisťovňami má na starosti rezort zdravotníctva, ktorý nám na naše otázky do uzávierky neodpovedal. 

Ministerstvo práce aktuálne pripravuje reformu financovania sociálnych služieb. Cieľom je zlepšiť dostupnosť služieb pre občanov odkázaných na pomoc, zatraktívniť pozíciu opatrovateľov a upraviť systém ich financovania. Okrem toho sa rezort podľa Zuzany Viciaňovej z odboru komunikácie venuje problematike koncepčne:

„Ministerstvo práce zároveň začalo pracovať na Vízii a stratégii rozvoja sociálnych služieb do roku 2040 a ako prvú oblasť, ktorú sme začali riešiť už v tomto roku, je oblasť ľudských zdrojov. Do konca roka bude expertnou pracovnou skupinou, kde sú zastúpení aj zástupcovia pracovníkov v sociálnych službách, pripravený dokument k aktuálnym problémom personálneho zabezpečenia sociálnych služieb a návrhy opatrení.“

Implementáciu potenciálnych zmien však môžeme očakávať v horizonte niekoľkých rokov. Košická župa plánuje v blízkej budúcnosti prostredníctvom združenia SK8 otvoriť tému nesprávne nastaveného systému na národnej úrovni.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre