Aj Košice počas prvej vlny nakupovali podozrivo drahé zdravotnícke pomôcky

KošiceKoronavírus

Slovensko nebolo na pandémiu dostatočne pripravené.

Týka sa to najmä kompetentných subjektov, ako je Správa štátnych hmotných rezerv a krízových štábov. Zdravotnícky materiál začali zaobstarávať až po vyhlásení núdzového stavu, pričom tieto pomôcky boli predražené. Prišiel na to Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ), keď analyzoval nákup zdravotníckych pomôcok.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

„Alarmujúcim zistením je fakt, že až uznesenie vlády SR z 27. februára rozšírilo zoznam pohotovostných zásob štátu o zdravotnícky materiál. K uvedenému termínu neboli na národnej úrovni k dispozícii žiadne zdravotnícke pomôcky využiteľné pre elimináciu dosahov nástupu epidémie či pandémie,“ zistenia prezdradil hovorca NKÚ Marek Papajčík.

Ministerstvo zdravotníctva a ani Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) nepožadovali takto drahé zásoby. NKÚ v analýze spomenul, že na Slovensku od roku 2008 nebola spomenutá potreba dopĺňať pohotovostné zásoby typov, ktoré boli zakúpené spomínanými inštitúciami.

Informácie na bode mrazu

Viaceré subjekty boli podľa zistení vyšších kontrolných autorít v súvislosti s nákupom zdravotníckych pomôcok netransparentné. Taktiež nedodávali dostatočný rozsah zverejneňovaných informácií ohľadom objednávok. 

„Porovnanie vývoja cien a analýza realizovaných nákupov ukazuje, že viaceré zdravotnícke pomôcky vrátane chirurgických rúšok, masiek, ale aj rukavíc či ochranných oblekov boli neprimerane predražené,“ spresnili z úradu.

Zdravie ako biznis

Najväčšie nedostatky zistil úrad pri nákupoch v meste Bratislava.

„Zo sumy viac ako 730-tisíc eur vyčlenenej na riešenie mimoriadnej situácie boli verejne prístupné len informácie o použití 5300 eur,“ informoval NKÚ.

Naopak, príkladom v tejto kauze je Banskobystrický samosprávny kraj. V období od marca do mája 2020 nakupovali Bratislavský kraj a mesto Košice najdrahšie.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre