Pôvodne mala dohliadať na dodržiavanie prímeria v Pásme Gazy.
Americký prezident Donald Trump svojím podpisom Charty založil Radu mieru, do ktorej bolo pozvaných zhruba 60 krajín. Jej presné zloženie zatiaľ nie je známe. Ceremónii na okraji stretnutia Svetového ekonomického fóra (WEF) vo švajčiarskom Davose sa zúčastnilo približne 20 svetových lídrov vrátane azerbajdžanského prezidenta Ilhama Alijeva, maďarského premiéra Viktora Orbána, bulharského premiéra Rosena Žeľazkova, argentínskeho prezidenta Javiera Mileia či indonézskeho prezidenta Prabowa Subianta.
Rada mieru mala pôvodne združovať štáty, ktoré by dohliadali na dodržiavanie prímeria v Pásme Gazy. Trump počas rokovania s egyptským prezidentom Abdalom Fattáhom Sísím povedal, že postupom času sa z toho stal ambicióznejší projekt:
„Máme veľa skvelých ľudí, ktorí sa chcú zapojiť. Bude to najprestížnejšia rada, aká bola kedy vytvorená.“
Pozvánku stať sa členom Rady mieru dostalo zhruba 60 krajín. Doposiaľ ju prijali Izrael, Spojené arabské emiráty, Maroko, Vietnam, Kazachstan, Maďarsko, Argentína, Bielorusko, Kosovo, Egypt, Arménsko, Azerbajdžan, Bahrajn, Indonézia, Jordánsko, Katar, Pakistan, Saudská Arábia, Turecko a Uzbekistan. Okrem iných bolo pozvané aj Rusko, Čína, Európska komisia, Poľsko či Austrália. Členstvo v Rade mieru zatiaľ odmietli Francúzsko, Spojené kráľovstvo, Nórsko, Švédsko a Slovinsko. Nie je známe, či pozvánku dostalo aj Slovensko a Česko.
Rada mieru by mohla v budúcnosti podľa Trumpa plniť niektoré funkcie Organizácie Spojených národov (OSN). Šéf Bieleho domu skonštatoval, že niektoré krajiny sa chcú pridať, ale potrebujú súhlas národných parlamentov.
Zdroj: TASR

