Podpredseda SNS Zelník odstúpil z funkcie a vzdal sa členstva v strane

SlovenskoArchívParlamentné voľby 2020

Stratu dôvery občanov pripisuje Dankovi.

Štefan Zelník odstúpil z funkcie podpredsedu Slovenskej národnej strany (SNS), pričom sa vzdal aj svojho členstva. Februárové parlamentné voľby podľa neho jasne ukázali na konkrétneho človeka, ktorý sa najväčšou mierou pričinil o stratu dôvery a z toho vyplývajúcej podpory. Zelník chce týmto krokom prinútiť predsedu SNS a dosluhujúceho šéfa parlamentu Andreja Danka k urýchlenému odchodu. SNS získala vo voľbách len  3,16 percent hlasov, a tak zostala pred bránami Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR).

„Strana musí čím skôr prejsť svojou strastiplnou katarziou. Som presvedčený, že musíme na to vytvoriť všetky podmienky. Jednou z nich je vyvodenie zodpovednosti,“ vyhlásil Zleník s tým, že chyby robil predovšetkým Danko: „Vďaka jeho osobe a rozhodnutiam sa SNS stala terčom mnohokrát veľmi oprávnených kritických, niekedy až sarkastických posmeškov. Pracovať v takom prostredí bolo veľmi náročné a nesmierne vyčerpávajúce. Musím však priznať, že vedenie strany, ktorého som súčasťou aj ja, sa dopustilo jednej zásadnej chyby. Nedokázali sme ho primäť k tomu, aby sa o veciach rozhodovalo odborne a tímovo. V skutočnosti sme mu to tolerovali.“

Foto
Štefan Zelník / TASR

Zelník tvrdí, že Danko odmietol zapracovať demokratické princípy do stanov SNS. Každý náznak kritiky bol podľa Zelníka v strane umlčaný a na snemoch sa nediskutovalo: „Dnes všetko nasvedčuje tomu, že predseda SNS Andrej Danko neurobí všeobecne očakávaný krok, že dobrovoľne zloží funkciu, ako tak doteraz spravil každý neúspešný líder. Jeho sebareflexia je totiž skutočne minimálna, respektíve viac hraná ako úprimná. Jeho túžba po moci a manipulácii s ňou je každému už všeobecne známa.“ Zelník bol poslancom Národnej rady počas volebného obdobia 2016 až 2020. V SNS bol odborníkom na zdravotníctvo a v parlamente predsedom Výboru NR SR pre zdravotníctvo.

 

Zdroj: SITA

 

Komentáre