Zažiť oficiálnu Noc Vonku sme mohli tento rok aj v Košiciach

KošiceSpravodajstvo

Ľudia si odskúšali, aké je náročné vstať do nového pracovného dňa po noci strávenej v chlade.

Školský dvor Slobodnej školy na Galaktickej ulici v Košiciach sa vo štvrtok večer (23.11.) zaplnil deťmi, učiteľmi, vysokoškolákmi, ľuďmi z dobročinných organizácií, ich klientmi, aj Košičanmi z radov verejnosti. Desiatky ľudí tak prišli podporiť podujatie Noc vonku v metropole východu.

Organizuje ho už desať rokov občianske združenie Vagus v Bratislave a pri príležitosti desiateho ročníka sa konalo po prvýkrát na celom Slovensku. Podujatie je úmyselne naplánované na novembrovú noc počas pracovného týždňa, aby si ľudia odskúšali, aké je náročné vstať do nového pracovného dňa po noci strávenej v chlade.

V programe vystúpili zástupcovia organizácii, ktoré v Košiciach pomáhajú ľuďom v núdzi.

Na tému bezdomovectva sa vyjadrila aj vedúca zariadenia Charitného domu sv. Alžbety Soňa Hlaváčová a Dávid Badiar z OZ Útočište

Foto
Podujatie sa po prvýkrát konalo na celom Slovensku / TASR

Samotný priebeh si pochvaľovali aj učiteľky zo Slobodnej školy, ktoré sa do podujatia zapojili aj so svojimi žiakmi. 

„Moja farnosť je na ulici, alebo môj život, pretože s nimi narábam. Viete, že som v Bernátovciach, to je miesto, ktoré ja volám smetisko, ale na smetisku môžu byť ľudia šťastní a veselí. A práve to je to, aby si ľudia viac všímali život ľudí okolo seba. Tak ako pani prezidentka povedala, že nikto z nás alebo z našich blízkych nevie, kedy sa môžeme ocitnúť v tejto situácii a veľmi rýchlo. Či sa stane nehoda, choroba, alebo strata zamestnania, je veľmi dôležité všímať si jeden druhého a aj druhém pomôcť, ak môžeme, uviedol Peter Gombita z Oázy Bernátovce.

Na podujatí Noc vonku v Bratislave spomenula Gombitu vo večernom príhovore aj prezidentka Zuzana Čaputová.

S Gombitom prišli na podujatie aj dvaja klienti Oázy, kedysi ľudia bez domova a dnes aktívni bežci

Za mestskú časť Košice Nad Jazerom prišla podujatie podporiť poslankyňa Ivana Kmecová, podľa ktorej je problém bezdomovectva citeľný v rámci celých Košíc:

„My sa snažíme urobiť maximum, preto máme v rámci sídliska Nad Jazerom zriadené centrum pomoci, kde si vedia prísť a pomôcť hmotne, čo sa týka ošatenia a podobne. Ale určite sa snažíme urobiť aj iné kroky, aby bolo týmto ľuďom čo najviac nápomocné aj naše sídlisko.“

Noc vonku sa okrem Košíc konala aj v hlavnom meste, Žiline, Pezinku, v Trnave a Banskej Bystrici.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

Komentáre