Pohotovostné lekárne zmenili otváracie hodiny. V neskorších večerných hodinách si lieky nekúpite

SlovenskoSpravodajstvo

Pacienti by v prípade akútneho zhoršenia zdravotného stavu mali využívať záchrannú službu či vyšetrenie na urgentných príjmoch.

Od 1. januára tohto roka došlo k zmene otváracích hodín pohotovostných lekární. Tie po novom nebudú musieť byť otvorené do 22.30 hod., ale len do 20.00 hod. Od nového roka nadobudla účinnosť novela zákona o liekoch, v zmysle ktorej sa dobrovoľná a bezplatná pohotovostná služba lekární vracia k spôsobu organizácie pred júnom 2018. „Vzhľadom na to, že nie je financovaná pohotovostná služba, tak sme sa dohodli, že lekárne na dobrovoľnej báze sa striedajú tak, aby bola zabezpečená dostupnosť lekárenskej starostlivosti aj cez víkendy, sviatky, aj v tých večerných hodinách,“ uviedol pre Košice Online prezident Slovenskej lekárnickej komory (SLeK) Ondrej Sukeľ.

Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky informovalo, že otváracie hodiny jednotlivých lekární sú stanovené na základe dohody SLeK, samosprávneho kraja a danej lekárne. „SLeK sa dohodne s lekárňami na pohotovostných službách podľa potrieb daného regiónu. Je na dohode SLeK, samosprávneho kraja a lekárne, do akej hodiny a na akom mieste bude lekáreň otvorená. Ak by k dohode nedošlo, do procesu vstupujú vyššie územné celky a lekárňam nariadia pohotovostné služby tak, aby sa reflektovali potreby občanov. Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky odporúča, aby si pacienti v prípade potreby skontrolovali otváracie hodiny konkrétnej lekárne. Všetky potrebné informácie k pohotovostným lekárenským službám nájdu na webovej stránke konkrétneho samosprávneho kraja,“ povedala hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

SLeK vyzýva pacientov, aby v prípade akútneho zhoršenia zdravotného stavu vo večerných a nočných hodinách využívali záchrannú službu či vyšetrenie na urgentných príjmoch. „Pokiaľ nejde o nejaký akútny stav, takisto nemáme dostupnú ambulantnú starostlivosť napríklad v nočných hodinách, nemáme dostupnú špecializovanú ambulantnú starostlivosť. Máme sieť rýchlej záchrannej služby, máme urgencie, teda pacienti, ktorí majú akútne zhoršenie zdravotného stavu, tak v nočných hodinách majú využívať tieto služby,“ povedal Sukeľ.

V Košiciach a v Prešove je pohotovostná lekáreň, ktorá dobrovoľne poskytuje prevádzku dlhšiu ako je lekárska ambulantná pohotovosť. V ostatných mestách je zabezpečená lekárenská starostlivosť každý deň vrátane sviatkov minimálne do 20.00 hod.. Lekárne sa rozhodli na vlastné náklady zabezpečiť čo najširšiu dostupnosť v čase, ktorý bol dlhodobo vyhovujúci. 

 

Autorka: JANA TOMAŠKOVIČOVÁ

 

Komentáre