S Františkom sa prišlo doposiaľ rozlúčiť vyše 120-tisíc ľudí.
Baziliku sv. Petra vo Vatikáne, v ktorej je vystavené telo zosnulého pápeža Františka, za uplynulých 48 hodín navštívilo viac ako 128-tisíc ľudí. Rakva je dnes sprístupnená do 19.00 hod. Následne o 20.00 hod. bude nasledovať obrad jej uzavretia bez účasti verejnosti. Mnohí veriaci a pútnici čakajú na vstup do Baziliky sv. Petra niekoľko hodín.
Každý večer o 21.00 hod. je pred bazilikou Santa Maria Maggiore, v ktorej bude František pochovaný, modlitba ruženca, pričom včera (24.4.) jej predsedal kardinál Luis Antonio Tagle, v stredu (23.4.) vikár pre Rímsku diecézu a arcikňaz Lateránskej baziliky kardinál Baldo Reina a v utorok (22.4.) to bol bývalý štátny sekretár, kardinál Pietro Parolin. V piatok bude modlitbe predsedať latinský patriarcha Jeruzalema, kardinál Pierbattista Pizzaballa. Sudca Rímskej róty, teda odvolacieho tribunálu Svätej stolice Miroslav Konštanc Adam včera v Pápežskom slovenskom ústave a kolégiu sv. Cyrila a Metoda v Ríme tiež odslúžil omšu za Františka.
Pohrebná omša sa uskutoční v sobotu (26.4.) o 10.00 hod. pred Bazilikou sv. Petra. Po nej bude nasledovať procesia do baziliky Santa Maria Maggiore, kde sa bude nachádzať jednoduchý hrob. Pohrebný sprievod s rakvou budú na jej schodoch vítať chudobní, bezdomovci, väzni, transrodové osoby a migranti, ku ktorým mal František počas svojho pontifikátu obzvlášť blízky vzťah.
„Chudobní majú privilegované miesto v srdci Boha, a preto aj v srdci a magistériu Svätého Otca, ktorý si vybral meno František, aby na nich nikdy nezabudol,“ vyhlásila Svätá stolica.
Náhrobný kameň je z Ligúrie na severe Talianska, odkiaľ pochádzali jeho predkovia. Na hrobe, ktorý sa bude nachádzať vo výklenku v bočnej lodi medzi Paulínskou kaplnkou a kaplnkou rodu Sforzovcov, bude nápis Franciscus a reprodukcia jeho pektorálu, teda náprsného kríža.
Opatrenia
Oddelenie protokolu vatikánskeho štátneho sekretariátu oznámilo, že účasť na pohrebe zatiaľ potvrdilo 130 zahraničných delegácií a 50 prezidentov vrátane USA, Brazílie, Francúzska, Argentíny, Maďarska či Poľska, pričom Slovensko bude zastupovať prezident Peter Pellegrini. Medzi nimi bude aj 10 aktuálne panujúcich monarchov. Ide o španielskeho kráľa Filipa VI., švédskeho kráľa Karola XVI. Gustáva, belgického monarchu Filipa či monacké knieža Alberta II.
Talianske a vatikánske úrady zaviedli prísne bezpečnostné opatrenia. Areál je monitorovaný pomocou dronov, na strechách budov sú ostreľovači, v pohotovosti sú stíhačky a nad Rímom bude vyhlásená bezletová zóna. Ďalšie kontrolné stanovištia budú aktivované dnes vo večerných hodinách.
Talianske ministerstvo obrany prispeje k bezpečnostným opatreniam. Nad Rímom a Vatikánom budú protidronové systémy a stíhačky Eurofighter. V pohotovosti bude aj jeden torpédoborec v pobrežnej štvrti Fiumicino, kde je Letisko Leonarda da Vinciho. Zároveň bude aktivovaný systém schopný rušiť signál a zasiahnuť proti bezpilotným lietadlám. Stíhačky Eurofighter budú zabezpečovať vzdušný priestor nad Rímom aj v priľahlom regióne.
Pohrebnou bohoslužbou sa začne deväť dní smútku a omší za odpočinok duše zosnulého pápeža. Omše novény sa uskutočnia každý deň o 17.00 hod. v Bazilike sv. Petra, okrem Nedele Božieho milosrdenstva (27.4.), kedy bude o 10.30 hod. na Námestí sv. Petra. Hovorca Vatikánu Matteo Bruni povedal, že verejnosť bude môcť navštíviť hrob Svätého Otca od nedeľňajšieho (27.4.) rána.
Konkláve
Kardináli z celého sveta postupne prichádzajú do Ríma a Vatikánu, kde sa každý deň stretávajú, aby sa dohodli na ďalších krokoch. Dátum konkláve nie je zatiaľ známy. Voľba novej hlavy katolíckej cirkvi sa musí začať minimálne 15 dní a nie neskôr ako 20 dní po smrti jeho predchodcu. V konkláve môžu hlasovať len kardináli mladší ako 80 rokov.
Podľa medializovaných informácií je jedným z favoritov taliansky kardinál Pietro Parolin, ktorý bol druhým najvýznamnejším kardinálom po Františkovi. Ďalším je filipínsky kardinál Luis Antonio Tagle, nasledovaný ghanský kardinál Petrom Turksonom a arcibiskupom Bologne Matteom Zuppim.
Zdroj: TASR