Pojednávanie v kauze televíznych zmeniek pokračuje druhým dňom

SlovenskoSpravodajstvo

Aktualizované 15.10 hod.

Pred senátom Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) dnes (10.9.) vypovedala bývalá generálna riaditeľka Markízy Zuzana Ťapáková, ktorá potvrdila, že o zmenkách nemala žiadnu vedomosť. Vypovedala rovnako ako ostatní riaditelia televízie, ktorí doposiaľ svedčili na ŠTS v kauze falšovania zmeniek televízie a marenia spravodlivosti. „O zmenkách som sa dozvedela, až keď boli medializované,“ vyhlásila Ťapáková.

Foto
Marian Kočner / TASR

Ako generálna riaditeľka, spolukonateľka a štatutárna zástupkyňa televízie sa musela podpisovať pod účtovné uzávierky aj výročné správy. V rámci výkonu svojej funkcie sa však o zmenkách nikdy nedozvedela, pretože sa podľa jej slov nenachádzali v účtovníctve. Ťapáková spomenula aj príchod Mariana Kočnera do Markízy v roku 1998, ktorý bol podľa nej sprevádzaný hrubou silou. O angažovaní sa zavraždeného právnika Ernesta Valka v kauze nemala vedomosť. Obe tvrdenia sú v konflikte s výpoveďou obžalovaného.

Ťapáková odpovedala aj na otázky Kočnera, ktorého zaujímala finančná situácia Markízy, ale aj jej rozprávanie o obsadení televízie. Keď sa jej pýtal na ozbrojených ľudí, tak okrem tvrdenia, že ju títo ozbrojení muži vítali na parkovisku, doplnila aj informácie o stretnutí v kancelárii riaditeľa: „Keď sme sedeli spoločne v kancelárii pána R., tak ste nám oznámili, že novým generálnym riaditeľom je Peter Čongrády, ktorý tam sedel ozbrojený.“ Výsluch pokračoval otázkami prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Jána Šantu.

 

 

Foto
Matthias Settele / TASR

Pred senátom ŠTS vypovedal aj súčasný riaditeľ TV Markíza Matthias Settele, ktorý o zmenkách tiež nič nevedel a považuje ich za falzifikát. Settele počas svojej výpovede za pomoci tlmočníka vysvetľoval, že Markíza podlieha veľmi prísnym interným kontrolám, ako aj externým audítorom. Dôvodom je to, že materská spoločnosť televízie CME je vedená na burze v New Yorku a v Prahe. To má korešpondovať aj s predloženými listinnými dôkazmi, ktoré sa podľa obhajcu televízie Daniela Lipšica majú týkať auditovaných správ CME. Tie mali byť predložené americkej Komisii pre cenné papiere a burzy (SEC), z ktorých vyplýva, že existencia zmeniek nebola evidovaná, napriek tomu, že by musela byť evidovaná.

Kočner sa pýtal Setteleho na ponuku, ktorú smeroval k právnemu tímu Markízy po tom, čo mu Okresný súd Bratislava V uznal jednu zo zmeniek bez toho, aby skúmal jej pravosť. V rámci tejto ponuky mal tvrdiť, že riešenie sporu nebude Markízu nič stáť. Settele o tom nič nevedel, keďže sa kauze nevenuje do detailov. Vedúca právneho oddelenia Markízy Lucia Tandlich skonštatovala, že o ponuke obžalovaného vedela a informovala o tom aj právnych zástupcov CME. Lipšic doplnil, že absolútne chápe, že Markíza nemala záujem vyjednávať o falšovaných zmenkách a považuje to za správny postup. „S teroristami sa nevyjednáva o ničom,“ vyhlásil Lipšic.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre