Policajti hliadkujú v školách po celom Slovensku

SlovenskoSpravodajstvo

Aktualizované 15.00 hod.

O téme bezpečnosti na školách sa začalo viac diskutovať po decembrových tragických udalostiach na Karlovej univerzite v Prahe.  Bezpečnostné audity čakajú tak základné a stredné, ako aj vysoké školy. Cvičný poplach dnes zažilo napríklad košické gymnázium na Poštovej ulici. Školy po celom Slovensku dnes od rána monitorujú policajti.

„Vzhľadom k vyhodnoteniu tejto situácie Policajný zbor taktiež odporúča, aby školy zostali otvorené a v prípade, ak sa vyskytnú nejaké veci, ktoré dôsledne zanalyzujeme, sme pripravení prijať ďalšie opatrenia. Mali by sme obsiahnuť čo najviac škôl v rámci celého Slovenska,“ reagoval viceprezident pre bezpečnosť Rastislav Polakovič.

Štátna tajomníčka ministerstva vnútra Lucia Kurilovská dodala, že pri opatreniach nechcú ísť cestou detektorov kovov na školách. Všetky školy podľa nej vypracovali bezpečnostné dotazníky, na základe ktorých je možné identifikovať riziká:

„Tak, ako nastavujeme bezpečnostné opatrenia, ako chceme ďalej pokračovať vo vzdelávaní, výcviku aj pedagógov, tak je to dobrá cesta a už priniesla aj svojím spôsobom určité výsledky. V súvislosti s tým chceme aj s ministerstvom školstva nastaviť systém určitých cvičení, ktorých súčasťou bude aj evakuácia budovy.“

Rezort vnútra vyčlenil viac ako 2000 policajtov pre všetky školy na Slovensku. Polícia zaznamenala vyše 1500 bombových hrozieb vrátane vysokých škôl. Kancelár Technickej univerzity v Košiciach (TUKE) Jakub Palša nám potvrdil, že rektor Peter Mésároš po obdržaní prvého výhražného emailu v utorok (7.5.) popoludní nariadil evakuáciu všetkých študentov a zamestnancov. Ich bezpečnosť na univerzite a internátoch je zabezpečená monitorovaním budov a okolia. Okrem iného zintenzívnili ochranu na vrátniciach a vstupoch do jednotlivých objektov. TUKE zároveň pracuje na podrobnom bezpečnostnom audite.

„Pokiaľ ide o otázku nielen síl, ale aj prostriedkov polície, konkrétne služobných psov, v súčasnosti disponujeme vzhľadom na počet obyvateľstva a bezpečnostnú situáciu dostatočným počtom služobných psov, ktoré vieme v prípade potreby efektívne využívať všade tam, kde je ich činnosť potrebná a situácia si to vyžaduje. V súvislosti s otázkou rýchlosti evakuácie záleží od podmienok, v akých prebieha a v závislosti od konkrétnosti incidentu, ktorý je dôvodom. V neposlednom rade je tiež faktorom ovplyvňujúcim časové hľadisko evakuácie, ako aj veľkosť a členitosť objektu, ako aj počet evakuovaných osôb, ktoré majú na časové hľadisko vplyv,“ vysvetlila Zuzana Hrabovská z Prezídia Policajného zboru.

Foto
Policajti hliadkujú v školách po celom Slovensku / TASR

Hovorkyňa Košického samosprávneho kraja Katarína Strojná uviedla, že situáciu na stredných školách komunikovali a riešili primárne s Policajným zborom: 

„V školách dodržiavame klasické bezpečnostné opatrenia, vchody v budovách sú zabezpečené pred vniknutím cudzích osôb. Opatrenia prijala polícia, keď dnes ráno monitorovala príchod žiakov do škôl.

Na stredných školách v kraji boli zavedené bezpečnostné opatrenia už skôr.

Žiaci sú pravidelné školení k BOZP a v školách prebiehajú cvičné poplachy s nácvikom evakuácie. Vedia, ako sa zachovať v krízovej situácii. Opatrenia k väčšej bezpečnosti škôl bude v najbližšej dobe zabezpečovať ministerstvo školstva v spolupráci s ministerstvom vnútra. Zo škôl boli expedované dotazníky, ktoré monitorujú každý objekt slúžiaci na výchovno - vzdelávací proces a zároveň identifikujú možné bezpečnostné hrozby,“ doplnila Strojná.

Súčasťou opatrení bolo aj posilnenie duševného zdravia prostredníctvom kontaktu s krízovým centrom, ktoré sa zameriava špeciálne na zvládanie podobných nečakaných situácií spojených s možnou traumou.

Výučba dnes pokračuje v bežnom režime. Polícia skontrolovala všetky školy, v ktorých bol nahlásený bombový útok. Podľa aktuálnych informácií nie sú v bezprostrednom ohrození, preto nie je nevyhnutné pristúpiť k ich zatvoreniu. Školy po celom Slovensku dnes od rána monitorujú policajti. Inak to nie je ani na Zemplíne, o čom nás za mesto Michalovce informovala Mária Stričková:

„Dnešné hliadkovanie pri michalovských školách zabezpečuje Polícia Slovenskej republiky v súčinnosti s mestskou políciou a nateraz nemáme informácie o ďalších kontrolách, ktoré by mali prebiehať počas dnešného popoludnia. Pokyny z ministerstva vnútra mesto nedostalo.“

Aj trebišovské školy postupujú v tejto súvislosti v súčinnosti s políciou. Pomáhajú aj mestskí policajti.

„Dnešné hliadkovanie sme v úzkej súčinnosti s Policajným zborom SR zabezpečili pri desiatich základných a stredných školách v meste Trebišov v ranných hodinách a hliadkovanie bude prebiehať aj pri odchode detí zo škôl. V hliadkovaní plánujeme pokračovať aj nasledujúce dni,“ uviedla za mesto Trebišov Ivana Kanuščáková.

Monitoring škôl sa uskutočnil dnes aj v Humennom, čo nám z metského úradu potvrdil Marián Škuba:

„Vo štvrtok ráno bola každá humenská základná škola v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Humenné monitorovaná príslušníkom Policajného zboru SR. Keďže situácia bola pokojná, popoludní k opätovným hliadkam už nedôjde. Aj Mestská polícia je pri hliadkovaní škôl súčinná. Dvaja príslušníci od 6.45 do 8.00 hod. ráno sledovali situáciu pri dvoch humenských stredných školách. Humenská samospráva zo strany ministerstva školstva žiaden špeciálny pokyn týkajúci sa zabezpečenia bezpečnosti detí nedostala.“

Foto
Každá škola má k dispozícii jedného policajta / TASR

Policajti monitorovali situáciu aj na školách v Prešovskom kraji. 

„Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Prešove do bezpečnostných opatrení velí maximálny možný počet síl a prostriedkov. Z taktického hľadiska sa nebudeme vyjadrovať k počtu síl a prostriedkov v tomto úseku. Polícia prijíma bezodkladne a v čo najkratšom možnom čase všetky potrebné opatrenia za účelom zabezpečenia ochrany života, zdravia a bezpečnosti osôb pri obdobných bombových útokoch,“ informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Prešove Jana Ligdayová.

Lea Lehotská z Úradu Prešovského kraja doplnila, že na školách v ich pôsobnosti prijali opatrenia v spolupráci s políciou už po incidente v Prahe. Školy podľa nej majú v okresoch vyčleneného policajta, ktorý monitoruje situáciu a zabezpečuje ochranu žiakov.

Policajné hliadky podľa hovorcu prešovskej radnice Michala Hudáka rozmiestnili pri všetkých školách v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta. Súčinná bola aj mestská polícia. 

„Podľa požiadaviek prebehne ranné hliadkovanie aj v piatok 10. mája. Mesto Prešov postupuje v zmysle včerajšieho stanoviska Ministerstva školstva SR, ktoré hovorí o tom, že aktuálne nečelíme hrozbe a výučba bude pokračovať. V tejto chvíli nedisponujeme žiadnymi inými pokynmi zo strany ministerstva. V prípade aktualizácie budeme zmeny aplikovať,“ povedal Hudák. 

Aj Prešovská univerzita po dohode s políciou v utorok musela evakuovať všetky svoje objekty vrátane študentských domovov. Elemír Scholtz z Referátu kontroly, ochrany osobných údajov a civilnej ochrany nám potvrdil sprísnenie bezpečnostných opatrení. V záujme zvýšenia bezpečnosti zamestnancov, študentov a návštevníkov pracujú na nových opatreniach. Scholtz kvôli ich účinnosti však bližšie nekonkretizoval, o čo ide. Bezpečnostný audit univerzity realizovaný externou špecializovanou bezpečnostnou spoločnosťou z prostriedkov rezortu školstva sa zatiaľ neuskutočnil. Realizujú sa však interné analýzy v rámci zvýšenia bezpečnosti, pričom je to komplexný kontinuálny proces.

Mestskí policajti dohliadali počas dnešného rána aj pri školách v Liptovskom Mikuláši, čo nám z tamojšej radnice potvrdila Romana Nemcová:

„Po utorkových emailoch s bombovou hrozbou hliadkovali od skorých ranných hodín v deviatich školských areáloch. Školy sú počas vyučovania uzamknuté a zamestnanci kontrolujú všetky osoby, ktoré do nich počas vyučovania vstúpia. Mestská polícia v Liptovskom Mikuláši má v pláne hliadkovať aj v piatok (10.5.) ráno. Naši mestskí policajti sú v úzkom kontakte so štátnou políciou a navzájom si vymieňajú dôležité informácie v súvislosti s bezpečnostnou situáciou na školách. Z ministerstva školstva sme ako zriaďovateľ šiestich základných škôl žiadne priame pokyny nedostali.“

Školy dnes strážia aj v našom hlavnom meste, a to aj na najväčšom slovenskom sídlisku v Petržalke.

„Hliadky štátnej polície hliadkujú pred všetkými 11 základnými školami v zriaďovateľskej pôsobnosti mestskej časti Bratislava-Petržalka, a to už od skorých ranných hodín. Avizované bolo, že pôjde o celodenné hliadkovanie, očakávame teda aj hliadkovanie v čase odchodu žiakov zo škôl,“ uviedol pre Rádio Košice hovorca Petržalky Dávid Pavlík s tým, že sa riadia opatreniami, ktoré majú od rezortu školstva:

„Mestská časť Bratislava-Petržalka sa riadi všetkými právnymi predpismi Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky. Platí to aj v tomto prípade, kde by školy postupovali podľa platnej vyhlášky k evakuácii žiakov a žiačok z priestorov škôl.“

Polícia podľa Adriána Potančoka hliadkovala aj pri školách v Novom Meste:

„Pri vybraných novomestských školách ráno situáciu monitorovali policajné hliadky. Situácia bola pokojná. Prítomnosť hliadok s nami polícia nekoordinuje.“

Pri vyšetrovaní rozsiahlych bombových hrozieb bude robiť dozor prokurátor oddelenia závažnej kriminality Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky (GP SR). Jej hovorkyňa Zuzana Drobová priblížila, že stíhanie je vedené pre obzvlášť závažný zločin teroristického útoku:

„Vo veci trestného stíhania pre obzvlášť závažný zločin teroristického útoku, v súvislosti s rozsiahlymi bombovými hrozbami, bude dozor nad dodržiavaním zákonnosti v prípravnom konaní vykonávať prokurátor oddelenia závažnej kriminality GP SR.“

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 


 

Komentáre