Policajti za uplynulý týždeň skontrolovali vyše 30-tisíc ľudí a odhalili viac ako 800 protiprávnych konaní v súvislosti s opatreniami

SlovenskoKoronavírus

V mnohých prípadoch sa snažia porušenia pravidiel riešiť napomenutím.

Na Slovensku aktuálne platí núdzový stav a zákaz vychádzania. Policajti v rámci dohľadu nad sprísnenými opatreniami v uplynulom týždni skontrolovali viac ako 30-tisíc ľudí a zaznamenali vyše 800 protiprávnych konaní. Dočasný prezident Policajného zboru Štefan Hamran vyhlásil, že nariadenia nastavili najlepší odborníci a ich dodržiavanie je nevyhnutné. Policajti sa podľa jeho slov v mnohých prípadoch snažia riešiť porušenia pravidiel len napomenutím. Pokiaľ však zo strany občanov narazia na aroganciu, odmietania, prípadne agresivitu, nasledujú represívne opatrenia.

Foto
Policajti skontrolovali tisícky ľudí / TASR

V júli tohto roka došlo k útoku na infektológa Pavla Jarčušku. Polícia v tejto veci obvinila dvoch mužov a jednu ženu. Pred bytovkou vedca uviedli viacero výrokov, ktoré sú podľa šéfa polície v demokratickej spoločnosti neakceptovateľné:

„Som zástanca toho, že ak sa dozvieme o takýchto konaniach, tak Policajný zbor má tieto konania stíhať.“

Hamran pripomenul prípad obchodnej prevádzky, kde si majiteľ podľa slov šéfa polície robí dobré ráno zo všetkých protipandemických opatrení a opakovane odmietol jej uzavretie. Z tohto dôvodu mu policajti na mieste uložili blokovú pokutu vo výške 5000 eur. Vzhľadom na to, že ju odmietol zaplatiť, vec bola postúpená regionálnemu úradu verejného zdravotníctva, pričom majiteľovi prevádzky hrozí pokuta 20-tisíc eur, prípadne odňatie živnosti.

 

Zdroj: SITA

 

Komentáre