Polícia eviduje desiatky podozrení z trestného činu volebnej korupcie

SlovenskoArchívVoľby 2022

V štyroch prípadoch bolo začaté trestné stíhanie.

Prvé spojené regionálne voľby okrem iného priniesli aj desiatky podozrení z trestného činu volebnej korupcie. Polícia ich rieši 36, pričom vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) v 4 prípadoch začal trestné stíhanie. V jednom z nich bol obvinený kandidát na starostu obce, ktorý sa mal dopustiť volebnej korupcie poskytovaním potravín voličom. Hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Karolína Barinková doplnila, že v prípade úspechu vo voľbách im mal sľúbiť aj 50 eur:

„V ostatných prípadoch NAKA pokračuje v preverovaní najmä kupovania voličských hlasov, ovplyvňovania voličov, ale aj tlaku na obyvateľov.“

Foto
Prvé spojené regionálne voľby priniesli aj desiatky podozrení z trestného činu volebnej korupcie / TASR

Kupovanie hlasov malo podobu hotovosti od 5 do 100 eur, ale aj vecných darov vrátane potravín, plienok či balíčkov s mäsom. Voličov sa snažili ovplyvňovať aj odpustením rôznych poplatkov či prísľubom poskytnutia určitej zľavy alebo predaja majetku obce. Barinková dodala, že polícia zaznamenala aj prípad, keď malo dôjsť k zaplateniu obedu dôchodcom na stretnutí:

„K ovplyvňovaniu voličov dochádzalo aj prostredníctvom drobných predmetov či rôznymi bezplatnými kultúrnymi podujatiami. Na obyvateľov bol vyvíjaný aj tlak, a to v podobe vyhlásení o strate zamestnania alebo výhod,“ skonštatovala Barinková s tým, že Policajný zbor individuálne vyhodnocuje všetky prípady a realizuje potrebné úkony.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre