Polícia naďalej dohliada na bezpečnosť žiakov a zamestnancov škôl

SlovenskoSpravodajstvo

V hliadkovaní však nepokračuje.

Polícia presne pred týždňom zaznamenala vyše 1500 anonymných oznámení o výbušninách na školách. Bombové hrozby sa však po prehliadkach budov a areálov nepotvrdili. Policajti pred niekoľkými dňami dohliadali na bezpečnosť žiakov a študentov pri príchode a odchode zo škôl. V hliadkovaní však v týchto dňoch nepokračujú.

Hovorca ministerstva vnútra Matej Neumann pre Košice Online uviedol, že ochrana a bezpečnosť detí je prioritou rezortu, ktorý sa zaviazal posilňovať bezpečnostné opatrenia na školách:

„Bezpečnostná situácia v školách a školských zariadeniach sa na dennej báze analyzuje a vyhodnocuje, pričom sa prijímajú potrebné opatrenia v rozsahu, aby bola zabezpečená ochrana života, zdravia, osobná sloboda a bezpečnosť osôb a ochrana majetku. Akékoľvek ďalšie informácie nie je možné z taktického hľadiska bližšie uviesť.“

Foto
Policajti dohliadali na bezpečnosť žiakov a študentov pri príchode a odchode zo škôl / TASR

Rezort vnútra v tejto súvislosti pripomenul, že policajní preventisti a informačné kancelárie pre obete trestných činov ročne zorganizujú vyše 12-tisíc aktivít pre rôzne vekové kategórie. V témach rezonuje šikanovanie, online bezpečnosť, radikalizácia či prevencia násilia.

„Ministerstvo vnútra v spolupráci s Ministerstvom školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky intenzívne pracuje na zvyšovaní bezpečnosti žiakov a zamestnancov školských zariadení. Prostredníctvom špecializovanej pracovnej skupiny pre ochranu mäkkých cieľov aktívne implementujeme opatrenia zamerané na prevenciu a rýchlu reakciu v prípade ohrozenia. Medzi kľúčové aktivity patrí vývoj a nadchádzajúca distribúcia manuálu „Ako sa správať pri ozbrojenom útoku – Uteč, Skry sa, Bojuj,“ ktorý poskytne školám jasné usmernenia pre správanie sa v krízových situáciách,“ skonštatoval Neumann.

Kontinuálne aktivity rezortu sú zamerané na zabezpečenie bezpečného vzdelávacieho prostredia. Neumann dodal, že ministerstvo zároveň spolupracuje s relevantnými inštitúciami:

„V súčasnosti prebieha dôkladný bezpečnostný audit, počas ktorého 2050 príslušníkov Policajného zboru spolu s riaditeľmi základných a stredných škôl vypĺňa bezpečnostné dotazníky. Výsledky týchto dotazníkov, ktoré budú analyzované na začiatku júna 2024, nám umožnia zacieliť na konkrétne oblasti pre ďalšie zlepšenie odolnosti a bezpečnostných procedúr v školách.“

V prípade vyhrážok bombovými útokmi môže ísť o trestný čin teroristického útoku. Páchateľom hrozí trest odňatia slobody od 20 do 25 rokov, prípadne aj doživotie.

Komentáre