Politická kríza môže odlákať aj investorov. Ako by mohla dopadnúť rekonštrukcia vlády?

SlovenskoSpravodajstvo

Prezident Andej Kiska povedal, že vidí dve možnosti, ako vyriešiť situáciu v našej krajine - rekonštrukciou vlády alebo predčasnými voľbami. Viacerí analytici a politológovia súčasnú politickú situáciu hodnotia ako politickú alebo spoločenskú krízu. Na naše otázky odpovedal politológ Michal Cirner z Inštitútu politológie filozofickej fakulty Prešovskej univerzity v Prešove.

Ako vnímate aktuálnu politickú situáciu na Slovenku?

Ako sme moli vidieť na pietnych spomienkach alebo tichých protestoch, ktoré sa uskutočnili minulý týždeň, a začali sa organizovať aj tento, vražda investigatívneho novinára a jeho priateľky pohla Slovenskom a vidíme aj veľké pohyby na slovenskej politickej scéne. V nedeľu vystúpili všetci najvyšší ústavní činitelia: prezident republiky, predseda Národnej rady a takisto aj predseda vlády. Každý samozrejme so svojim pohľadom na danú situáciu.

Asi najzásadnejšie bolo vystúpenie prezidenta, ktorý vyzval k tomu, aby došlo na Slovensku k rekonštrukcii vlády, alebo aby sa udiali predčasné parlamentné voľby. Samotný prezident nemá také kompetencie, aby to čo navrhol, mohol realizovať. K tomu sa musí nájsť trojpätinová väčšina, čiže deväťdesiat poslancov v Národnej rade. K rekonštrukcii vlády môže dôjsť iba ak napríklad predseda vlády navrhne odvolať nejakého ministra. Konkrétne sa bavíme o ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi. Zo všetkých strán, aj z partnerskej koaličnej strany MOST- HÍD zaznieva požiadavka, aby minister vnútra odstúpil alebo bol odvolaný zo svojej funkcie.

Čo v praxi znamená rekonštrukcia vlády?

Rekonštrukcia vlády jednoducho povedané znamená to, že jeden alebo viacerí ministri z vlády odídu a budú nahradení inými ministrami. Deje sa to tak, že samotní ministri môžu podať demisiu alebo ich odvolanie môže navrhnúť premiér, a potom prezident jednotlivých ministrov odvolá.

Platí v tomto prípade, že ak by Robert Kaliňák odišiel zo svojej funkcie, bol by jeho nástupca opäť nominantom strany SMER-SD?

Ministerstvo vnútra je kľúčový rezort a z politologického hľadiska aj takzvaný silový rezort. Má pod sebou políciu, iné bezpečnostné zložky a celú verejnú správu. Ak by minister Kaliňák odišiel, na toto ministerstvo by musel prísť človek, ktorý nebude skompromitovaný, a ktorý bude mať dôveru nielen koaličných strán a tej strany, ktorá ho nominuje na tento post, ale aj dôveru prezidenta. Takisto mu bude musieť dôverovať aj verejnosť, pretože spôsob, akým sa bude vyšetrovať vražda Jána Kuciaka a jeho priateľky, závisí od ďalších zložiek a minister vnútra má vplyv na to,  kto bude policajným prezidentom, kto bude riadiť rôzne bezpečnostné zložky, ako napríklad Národnú kriminálnu agentúru a podobne. Čiže tento post je veľmi dôležitý.

Pokiaľ by došlo k rekonštrukcii vlády, musel by to byť človek blízky súčasným koaličným stranám, takže niekto z portfólia SMER-SD, SNS a MOST-HÍD. Najpravdepodobnejšie je, že by ho nominovala strana SMER-SD. Bude obtiažne v takom krátkom čase nájsť dobrého ministra vnútra, preto predpokladám, že by to mohol byť niekto, kto je momentálne aj štátnym tajomníkom Ministerstva vnútra a to je napríklad nominantka strany SMER-SD Denisa Saková. Za zváženie ale stoja aj iné mená.

Foto
Podľa politológa Cirnera môže politická kríza ovplyvniť aj život bežných občanov / cirner.sk

Môže mať nestabilita štátu ekonomický dopad, respektíve aké dôsledky to môže mať pre každodenný život bežného občana?

Samozrejme. Ak existuje politická kríza, znamená to, že štát nebeží tak, ako by mal. Politici sa nevenujú tomu, aby pripravovali nové zákony, ktoré by sa prerokovávali v parlamente alebo nepripravujú nové reformné koncepty a nevenujú sa iným záležitostiam, ktorým by sa mali venovať, ako keď štát štandardne funguje. V tomto prípade rieši iba tú politickú krízu. Politici medzi sebou komunikujú,  stretávajú sa, majú rôzne mítingy a nevenujú sa spravovaniu štátu. Z tohto pohľadu je tu istá stagnácia a neprospieva to štátu.

Na druhej strana, ani z medzinárodného hľadiska to nie je dobré, ak sa hovorí o tom, že na Slovensku je akási politická kríza. Pokiaľ je zvolený americký prezident alebo dôjde k nejakej politickej kríze v Nemecku alebo v iných štátoch, reaguje na to aj burza. Čo sa týka Slovenska, my sme samozrejme malým hráčom v geopolitickom poli a k takým zásadným otrasom nedochádza, ale aj prípadní investori si teraz môžu rozmyslieť nejaké investície na Slovensku. To znamená či tu budú investovať, pokiaľ je tu nejaká politická nestabilita a hrozia predčasné voľby.

Čo ak by poslanci napokon trojpätinovou väčšinou zahlasovali za predčasné voľby? Čo by sa dialo do času ich vyhlásenia?

Fungovala by vláda v demisii, pretože aj napriek tomu, že by predseda vlády Robert Fico podala demisiu, tak by vláda zostala až do vymenovania novej vlády v demisii. Pokiaľ by sa parlament rozhodol, že vypíše predčasné voľby, vláda v demisii by dovládla až do predčasných parlamentných volieb. Je to ošetrené zákonmi. Dialo sa to na Slovensku už viackrát, takže v tomto nie je vôbec žiadny problém.

Prezident Andej Kiska vo svojom vyhlásení naznačil, že ak by sa dospelo k predčasným voľbám, mohli by sa uskutočniť spolu s komunálnymi voľbami. Tie by mali byť začiatkom novembra tohto roka. Je táto doba fungovania vlády v demisii optimálna?

Je to polročné obdobie a treba povedať, že vláda v demisii už neprijíma nijaké zásadné rozhodnutia. Na Slovensku tomu hovoríme, že tá vláda iba „kúri a svieti“. Dodržali to aj iné vlády a myslím si, že keby došlo k situácii, že by tá vláda bola v demisii, tak by neprijímala nijaké zásadne rozhodnutia, lebo by už čiastočne stratila legitimitu a len by čakala na nové parlamentné voľby.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

Komentáre