Aktualizované 9.35 hod.
V Humennom sa včera (2.11.) uskutočnilo pracovné stretnutie premiéra Eduarda Hegera, ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského a ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej s primátormi miest. Politickí lídri diskutovali s regionálnymi predstaviteľmi o Pláne obnovy a o reformách. Podľa generálnej riaditeľky sekcie Plánu obnovy Lívie Vašákovej peniaze na východe poputujú do viacerých sfér:
„Je tu v podstate najväčšia koncentrácia škôl, ktoré majú dvojzmennú prevádzku, toto chceme riešiť, cyklotrasy, najväčšia investícia v rámci železníc tak pôjde práve na východné Slovensko medzi Spišskou Novou Vsou a Popradom. Čo sa týka procesu, že ako to bude celé prebiehať, máme určených niekde priamych vykonávateľov, takže to pôjde cez ministerstvá, budú sa vypisovať výzvy, v roku 2022 očakávame najviac výziev.“
Lengvarský informoval, že v prípade, ak parlament schváli reformu nemocníc, tá komunitná nebude doliečovák, ale každé zariadenie prispôsobia požiadavkám občanov. Nateraz však ich presnú podobu nemajú. Na východe by status regionálnej nemocnice stratila sninská, vranovská, trebišovská či svidnícka nemocnica.
„Dnes nevieme povedať, ktorá nemocnica bude ako vyzerať. Bude záležať od toho, akým spôsobom ešte budeme analyzovať dáta, ktoré máme a akým spôsobom navrhneme tú zdravotnú starostlivosť, ktorá tu bude potrebná. O geografickej dostupnosti vieme, samozrejme, to bol jeden z rozhodujúcich faktorov pri plánovaní alebo tvorbe tých návrhov, ktoré majú vychádzať z toho, aká zdravotná starostlivosť je potrebná v tej-ktorej oblasti,“ povedal Lengvarský.
Súčasnú kvalitu zdravotníctva zhodnotil aj premiér Eduard Heger:
„Tá kvalita zdravotnej starostlivosti dnes nie je dobrá. Ak nič neurobíme, bude horšia, preto my chceme zdravotníctvo zreformovať a samotný fakt, že až 30 percent ľudí, každý tretí ide radšej za zdravotnou starostlivosťou mimo svoj okres, hovorí, aký veľký problém je zdravotná starostlivosť dnes tu v okresoch. Sú okresy, kde dokonca každý druhý, čiže 50 percent ľudí ide za zdravotnou starostlivosťou mimo svoj okres.“
Plán obnovy, ktorý na Slovensko prinesie investíciu 6,3 miliardy eur, podľa Hegera podporilo 70 percent opýtaných z prieskumu vlády, zmeny uvítajú aj viacerí regionálni sudcovia či zdravotníci. Nová súdna mapa ako jedna z reforiem počíta so zrušením štyroch okresných súdov. Aj v rámci vranovského by malo dôjsť k zmenám, čo potvrdila aj Kolíková:
„Sudcovia, ktorí robia trestnú agendu, ktorí sú vo Vranove spoločne so sudcami, ktorí sú v Humennom, tak budú padať do takzvaného náhodného výberu v rámci neho sa budú vyberať sudcovia. V nejakej miere je tu vytvorený priestor na to, aby pre tých ľudí, ktorí sú bližšie k Vranovu alebo bližšie k Humennému, aby tí sudcovia boli vyberaní skôr tak, ktorí majú bližšie k tomu pracovisku.“
Ak nebude možný náhodný výber aspoň troch sudcov, tak urobia zmiešanú skupinu z obidvoch kolektívov. Cieľom je zmeniť doterajšie malé skupiny sudcov, ktoré vytvárajú príležitosť na korupciu a narušiť lokálne väzby brániace spravodlivým rozhodnutiam.
Autor: RÁDIO KOŠICE