Politológ Tomáš Koziak: „Smer definitívne stratil Košický kraj.“

VýchodArchívParlamentné voľby 2020

Čo mohlo ovplyvniť rozhodnutia voličov na východnom Slovensku?

V roku 2016 takmer v každej časti východného Slovenska vyhral Smer. V Prešovskom kraji to bolo teraz len šesť miest a v Košickom len tri. Kde nastala zmena, že predtým tam vyhral Smer a teraz OĽaNO?

„Je to súčasťou všeobecného trendu, ktorý vidíme od predchádzajúcich volieb. Smer postupne stráca tie bašty, ktoré mal v rámci celého Slovenska. Týka sa to, samozrejme, aj východného Slovenska. Toto nie je nič prekvapivé. Východ bol tradičnou baštou Smeru a ukazuje sa, že už ani tu nedokáže držať svoje pozície. Je to možno spôsobené tým, že jednak je to záležitosť celoslovenského prepadu Smeru. Druhá vec je to, že tie regionálne štruktúry v rámci východného Slovenska, či je to Prešovský, alebo Košický kraj, nedokážu osloviť svojich voličov po tej dlhej dobe. Jednoducho, nie je tu nič, čím by tie regionálne štruktúry dokázali voličov k strane pritiahnuť. Navyše, aj na východe sa Smer nevyhol rôznym korupčným kauzám, či sa to týka priamo mesta Košice, alebo pozemkových záležitostí, ktoré boli dostatočne medializované. Určite aj toto možno pripísať ako dôvody neúspechu Smeru na východnom Slovensku, v Prešove, v Košiciach a v krajoch.“

V Košickom kraji Michalovce, Sobrance a Gelnica volili Smer, ostatné okresy patrili OĽaNO. Prečo napríklad Gelnica volí Smer?

„Je to jeden z najchudobnejších slovenských regiónov. Smer dokáže bodovať práve v týchto najchudobnejších regiónoch. Zaujímavé je, že v nich dokáže byť úspešný aj Kotleba. Má to, samozrejme, aj svoje racionálne vysvetlenia. Voliči v najchudobnejších regiónoch mnohokrát sú ochotní akceptovať radikálne, populistické riešenia, ktoré majú aj extrémnu povahu. Aj Smer predstavuje v istých akceptoch možno prostredníctvom rétoriky niektorých svojich politických predstaviteľov extrémnu ľavicu. Smer do týchto najchudobnejších regiónov nepriniesol v poslednej dobe ani viac pracovných miest, ani nejaké špeciálne investície, takže určite sa dá vylúčiť, že ľudia volia Smer kvôli nejakým špeciálnym programom, ktoré by týmto regiónom pomohli. To nie, skôr je to tá extrémna rétorika, ktorá sa týka toho, že ponúkame rýchle, jednoduché riešenia, ale pritom v praxi vieme, že rýchle a jednoduché riešenia na zložité problémy nikdy neexistujú.“

V Gelnici boli Kotlebovci na štvrtom mieste, ale v tejto oblasti je aj viac rómskych obyvateľov. Kotlebovci sú proti nim, ale stále sa tam nájde veľké percento ľudí, ktorí ich volia.

„Je to schopnosť ľudí naletieť na radikálne riešenia, ktoré tieto politické strany ponúkajú. Či rétorika Kotlebovcov, alebo rétorika niektorých predstaviteľov Smeru je o ponúkaní jednoduchých a rýchlych riešení. Na jednej strane tu máme Kotlebovcov, ktorých riešenia sa týkajú nejakých extrémne pravicových záležitostí, na druhej strane máme extrémne ľavicové riešenia, ktoré sa týkajú toho, že potrebujeme silný štát a nepotrebujeme liberálne nástroje na riešenie zložitých problémov. Tieto veci sú tam podobné a dá sa povedať, že aj preto v týchto chudobnejších regiónoch dokážu získavať vysokú popularitu práve politici, ktorí stoja na extrémnych póloch politického spektra, či je to extrémna ľavica, alebo extrémna pravica.“

Foto
Robert Fico / TASR

V okrese Košice I bola na treťom mieste koalícia PS-Spolu a v tých ďalších okresoch sa už vôbec nevyskytuje.

„Medzi metropolou východu a okolím sa dá ten rozdiel vytušiť aj na základe prechádzajúcich volieb, napríklad do VÚC. Kandidáti Smeru boli vždy v rámci Košíc oveľa silnejší v okolí ako v meste. Teraz sa ukazuje, že OĽaNO dokázalo pre seba získať aj Košice-okolie, čo si myslím, že je tiež veľmi zaujímavý signál, a síce, že Smer stráca pozície aj v rámci Košického kraja, kde bol silný, a to je Košice-okolie. Opäť je to jeden z tých indikátorov toho, že Smer postupne tie pozície v rámci celého Slovenska stráca a stráca ich aj tam, kde bol vždy relatívne silnejší. V metropole som neočakával, že by Smer dokázal zvíťaziť, pretože Košice-mesto je miesto, kde Smer bol za posledné roky, respektíve v priebehu posledných volieb neúspešný. Tam sa to očakávať nedalo, ale zaujímavým údajom je to, že práve v Košiciach-okolí Matovič vytlačil Smer.“

V meste bolo na štvrtom mieste PS-Spolu s približne deviatimi percentami a v okrese Košice-okolie sa táto koalícia nevyskytuje. Tam je na nejakých troch percentách a výrazne je tam vyššia maďarská strana a ĽSNS.

„Je to spôsobené tým, že niektoré z tých obcí v rámci Košice-okolie sú možno chudobnejšie alebo tam žije výraznejšia rómska menšina, alebo menšia, kde žijú sociálne neprispôsobiví občania. Práve v týchto lokalitách zvykne byť relatívne úspešnejší Kotleba, respektíve Smer.“

V každej časti Košíc sa OĽaNO pohybuje od 27 – 28 percent, čo je vysoké číslo a Smer má maximálne 16 percent.

„OĽaNO sa podarilo dobyť aj Luník IX, čo bolo v Košiciach tradičnou baštou Smeru. Mohlo to byť spôsobené aj tým, že pri predchádzajúcich voľbách, keď Smer dokázal dobyť jedinú baštu v rámci Košíc, a to Luník IX, tam bolo podozrenie na kupovanie hlasov. V prípade týchto volieb sa kupovanie hlasov nejakým spôsobom nemedializovalo, takže je dosť možné, že miera kupovania hlasov v týchto voľbách bola asi menšia ako pri tých predchádzajúcich voľbách. Možno aj toto sa podpísalo pod to, že tie výsledky boli bez nejakých výraznejších anomálií.“

V roku 2016 mal Smer v Košiciach 22 percent a OĽaNO malo 14,8 percent. Teraz sa tie hodnoty doslova otočili s tým, že OĽaNO sa ešte navýšilo.

„OĽaNO sa podarilo dobyť už aj Košice-okolie. Tie výsledky potvrdzujú to, že Smer stratil v rámci Košického kraja aj to jediné miesto, kde bol doteraz silný, a to je Košice-okolie. Môžeme konštatovať, že Smer v týchto voľbách už asi definitívne stratil Košický kraj.“

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre