Poľnohospodári bojujú s výkyvmi počasia

VýchodSpravodajstvo

Žatva je niekoľkotýždňový proces.

Poľnohospodárska sezóna zažila od jari viacero výrazných zmien. Kým máj bol atypicky studený, jún zas príliš suchý a júl sprevádzajú intenzívne búrky, čo pre Rádio Košice potvrdil predseda Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v prešovskom okrese Peter Kijovský:

„Čo sa týka obilnín a plodín, ako je aj repka, ktoré sú už v podstate dozreté a čakajú iba na zber, tak už pre tieto plodiny je dážď skôr menej významný až škodlivý, pretože už uberá na kvalite, respektíve môže spôsobiť aj škody, dokonca až straty pri zbere alebo zhorší kvalitatívne parametre. Keď sa budeme rozprávať o plodinách, ako je slnečnica, sója, kukurica, tak pre nich to je významná pomoc, pretože po období sucha a vysokého tepla už dážď bol žiadúci.“

Na zber žatvy a následne jej uskladnenie má významný vplyv počasie. Dôležitá je podľa Kijovského najmä nízka vlhkosť:

„Po rozmočenej pôde sa ani nesmie chodiť, lebo ju ten stroj zhutňuje. Potrebujeme mať určité percento vlhkosti, pri ktorej je dobré obilie skladovať, lebo potom môže vzniknúť ďalšia komplikácia, ako sú plesne, škodcovia a tak ďalej, čiže musí mať svoju správnu vlhkosť, aby ho bolo možné uskladniť na dlhšie obdobie.“

Foto
Poľnohospodárska sezóna zažila od jari viacero výrazných zmien (Ilustračná fotografia)  / TASR

Predseda Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v košickom okrese Peter Vilinský povedal, že v Košickom kraji sa začiatkom mesiaca skončili práce na jednej z obilnín:

Do 7. júla sa nám podarilo pozbierať celý ozimný jačmeň s úrodou okolo 6,3 tony z hektára s tým, že podľa vyjadrenia pestovateľov má aj sladovnícke kvality, takže uvidíme, aké nastane speňažovanie.“

Farmári sa obávajú najmä doposiaľ pravidelných teplotných výkyvov. Vilinský pripomenul, že žatva je niekoľkotýždňový proces, počas ktorého sa môže stať hocičo:

„Čo sa týka hustosiatych obilnín a takzvanej hlavnej žatvy, ktorá prebieha teraz, tak očakávam koniec žatvy niekedy na konci augusta. Ešte rátajme aj s počasím, že nám do toho zahrá nejakým spôsobom. Verme, že nebude zase extrémne sucho. Na druhej strane, kukurice sú dosť pozadu. Boli na nich dosť značné škody. Neskôr sa siala, máj bol príliš studený, kukurice sú nízke.“

Naopak, sója so slnečnicou zatiaľ podľa Vilinského vyzerajú obstojne. Zatiaľ je však na definitívne vyhlásenia priskoro. 

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre