Polyfunkčná budova v centre Humenného ponúkne priestory na bývanie aj obchod

VýchodSpravodajstvo

Súčasťou budú aj nové parkovacie miesta.

V centre mesta Humenné vznikne nová dominanta, a to transformáciou bývalého telekomunikačného centra v lokalite južnej časti Námestia slobody. Nová polyfunkčná budova by mala byť ukončená vo štvrtom štvrťroku 2024. Projekt bol vyčíslený na približne šesť miliónov eur.

Z architektonického hľadiska dôjde k skĺbeniu bývania, služieb, kancelárií, obchodov a parkovacej garáže s vegetačnou strechou, ktorá bude v lete ochladzovať okolie, ale slúžiť bude aj na komunitné účely. V polyfunkčnom objekte so šiestimi nadzemnými podlažiami bude 53 bytov na 4-tisíc metroch štvorcových.

„Ráta sa s vytvorením piatich prevádzok obchodu a služieb. Na zrekonštruovanom a rozšírenom mestskom parkovisku vznikne 64 parkovacích miest. Tak ako doposiaľ, budú slúžiť verejnosti,“ uviedol Marián Škuba z mestského úradu.

Obnovou podľa neho prejdú aj chodníky. Celá úprava tohto mestského majetku sa udeje za približne 200-tisíc eur.

Foto
Rekonštrukciou vznikne polyfunkčná budova / Chemkostav

Snaha o vynovenie objektu bola evidovaná už v roku 2014, problémom však boli pozemky. Súkromnému investorovi napokon pripadol pozemok za budovou, pri výmenníkovej stanici. Vybuduje tam vyše 20 parkovacích miest pre návštevníkov objektu.

„Samospráva v rámci tejto rekonštrukcie vyvolala investíciu, za ktorú Central Point platí. Zhotoviteľ v rámci akcie obnoví parkovisko i okolité chodníky. Do ich rekonštrukcie sme sa chceli pustiť skôr, ale vzhľadom na terajšie stavebné úpravy budovy by to bolo neuvážené,“ vysvetlil primátor mesta Humenné Miloš Meričko.

Tiež podotkol, že za prenájom časti mestského parkoviska, ktoré je súčasťou staveniska, spoločnosť platí nájomné. Samotná rekonštrukcia chátrajúceho objektu sa začala v júli.

„Celý ráz Južného námestia sa zmení, pribudne moderná dominanta. Vznikne polyfunkčný objekt, ktorý bude obsahovať aj architektonicky zaujímavé prvky exteriéru a interiéru, teší ma vegetačná strecha,“ dodal Meričko.

 

Zdroj: SITA

Komentáre