Poprad reaguje na kriminalitu v meste, rozšíriť chce kamerový systém

VýchodSpravodajstvo

V pláne je aj rokovanie pre zabezpečenie bezpečnosti na školách.

O eurofondy na rozšírenie kamerového systému v meste sa chce uchádzať aj samospráva Poprad. V Mestskí policajti súčasne vyzývajú občanov, aby ich pri spozorovaní násilnej kriminality kontaktovali. Reagujú tak na násilné skutky mladistvých a gangov v meste.

O téme vyčíňania gangov a šikane na školách sa v Poprade hovorí už niekoľko týždňov. Vedenie mesta a poslanci sa v stredu (24.1.) v súvislosti s týmto problémom stretli so zástupcami štátnej a mestskej polície, riaditeľmi škôl a ďalšími pracovníkmi z oblasti psychológie i samotnými rodičmi dotknutých obetí násilných skutkov.

„Poprad má v porovnaní s inými mestami pomerne dosť kamier, avšak je to stále málo a zabezpečenie ďalšieho kamerového systému je finančne veľmi náročné,“ uviedla samospráva.

Foto
Podľa primátora mesta Antona Danka ide o celospoločenský problém / facebook.com/poprad.eu

Na začiatku januára bol za železničným podchodom napadnutý 17-ročný mladík z Popradu, výtržníci o pár dni napadli aj 13-ročného chlapca v blízkosti Základnej školy na Dostojevského ulici. Polícia páchateľov vypátrala a poverený príslušník Obvodného oddelenia Policajného zboru Poprad ich obvinil z prečinu výtržníctva.

„V prípade, ak sú občania svedkami protiprávneho konania, treba okamžite volať na linky 158 alebo 159 a my vieme následne prijať efektívne riešenia. Neodporúčam občanom, aby sa priamo do konfliktu zapájali, radšej odporúčam privolať políciu,“ povedal náčelník mestskej polície Marián Gardoš.

Podľa primátora mesta Antona Danka ide o celospoločenský problém:

„Šikana je vážnou témou a venujeme sa jej dlhodobo v súčinnosti s riaditeľmi škôl i Centrom pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie. Tejto oblasti sa intenzívne venujeme aj na pôde Únie miest Slovenska, ktorej som bol doposiaľ viceprezidentom.“

Na 30. januára je tak v pláne rokovanie k pripravovaným projektom pre zabezpečenie bezpečnosti na školách, v mestách a koordinácia postupu pri reforme v štátnej polícii. Zúčastniť sa ho má aj štátna tajomníčka Lucia Kurilovská a zástupca odboru kriminality Policajného zboru SR.

„Mrzí ma, že ľudia si nevšímajú dianie okolo seba alebo nekonajú, keď by mohli byť nápomocní. Kamery odhalili, že napríklad počas bitky v podchode vedúcom do Spišskej Soboty išlo okolo viac ľudí, no nik z nich nezavolal políciu,“ poznamenal Danko.

Štátna a mestská polícia prijala za posledné dva mesiace iba dve hlásenia týkajúce sa fyzického napadnutia mladistvých. Mesto Poprad tak odmieta informácie o tom, že by bol nebezpečným mestom.

 

 

Zdroj: TASR

Komentáre