Popradské Vianoce prinesú sériu podujatí

VýchodSpravodajstvo

Návštevníci sa môžu tešiť aj na bohatý kultúrny program.

V najväčšom meste pod Tatrami sa dnes (1.12.) začne séria podujatí s názvom Popradské Vianoce. Počas prvej adventnej nedele sa na adventom venci rozsvieti prvá sviečka. Zároveň sa na Námestí sv. Egídia otvorí Vianočné mestečko. „Obdobie najkrajších sviatkov roka bude nádherným koloritom zimného festivalu podujatí, ktoré prinesú do nášho mesta staré i nové tradície späté s vianočnými sviatkami. Príchod Mikuláša, tradičný vianočný jarmok, vianočné mestečko, hudobné a tanečné vystúpenia, to všetko vo svetlách jedinečnej vianočnej výzdoby Popradu, vytvorí rozprávkovú atmosféru, ktorá, veríme, zaujme domácich i zahraničných návštevníkov,“ informovala hovorkyňa mesta Poprad Jarmila Hlaváčová.

Súčasťou Popradských Vianoc bude bohatý kultúrny program. Organizátori pripravili vyše 50 podujatí, na ktorých vystúpia účinkujúci nielen zo Slovenska, ale aj zo zahraničia. „Jednou z najdôležitejších udalostí Popradských Vianoc bude tradičný Príchod Mikuláša, ktorý sa so všetkými deťmi stretne vo štvrtok 5. decembra na Námestí sv. Egídia,“ uviedla Hlaváčová s tým, že jeho príchod bude spojený s rozsvietením vianočnej výzdoby. Mesto pripravilo viacero nových prvkov, ktoré sa nachádzajú na námestí i v ostatných mestských častiach. Väčší a ligotavejší je aj anjel na kruhovom objazde, ktorý je dominantou vianočnej výzdoby.

Foto
Tradičný vianočný jarmok / Mesto Poprad

Návštevníci sa môžu tešiť na príchod Mikuláša, adventné koncerty na veži a na Luciu, 13. decembra, budú námestím pochodovať čerti a strigy, čo potvrdila aj Hlaváčová: „Tradičný vianočný jarmok, ktorý sa bude konať od 13. do 15. decembra už 17. krát, zase prinesie do centra viaceré známe tváre a skupiny, množstvo remeselníkov predstaví ľudovo–umeleckú tvorbu, prezentáciu ľudových tradícií a pripravená je aj pravá vianočná kapustnica.“ Niekoľko predstavení sa uskutoční aj v Dome kultúry. Popradčania si budú môcť užiť bezplatné korčuľovanie na zimnom štadióne, a to 25. a 31. decembra.

Jednou z tradícií je aj živý betlehem počas prvého sviatku vianočného. „Počas Vianoc v Poprade nezabúdame ani na opustené psíky, 27. decembra sa v Mestskom útulku pre túlavé a opustené psy uskutoční podujatie, počas ktorého môžu ľudia s dobrým srdcom prísť vyvenčiť psíkov a priniesť im darčeky pod vianočný stromček,“ dodala Hlaváčová. Špeciálny program si cez sviatky pripravili aj Tatranská galéria, Podtatranské múzeum či Kino Tatran.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre