Namiesto toho sa snaží o zvýšenie miery pôrodnosti.
Čína začne odrádzať ženy od podstupovania interrupcií a prijme kroky, vďaka ktorým sa liečba neplodnosti stane dostupnejšou. Čína k týmto krokom pristúpi v rámci snáh o zvýšenie miery pôrodnosti, ktorá je jednou z najnižších na svete.
V krajine bola medzi rokmi 1980 a 2015 zavedená tzv. politika jedného dieťaťa. Vláda si však uvedomila, že čínska populácia začína klesať, a preto v roku 2016 povolila párom mať dve deti a v roku 2021 až tri deti. V posledných rokoch pritom Peking prijal tiež viacero opatrení zameraných na zvrátenie trendu klesajúcej populácie.
Čínsky zdravotnícky úrad uviedol, že začne propagovať reprodukčné zdravie, aby sa zlepšila informovanosť verejnosti a aby sa zároveň predišlo nechceným tehotenstvám a znížil sa tak počet interrupcií, ktoré z lekárskeho hľadiska nie sú nevyhnutné.
Vláda prijme aj ďalšie podporné opatrenia, ktoré sa budú dotýkať zdaňovania, vzdelávania či bývania. Regionálne úrady budú pobádané k tomu, aby posilňovali služby ponúkajúce starostlivosť o deti a prispievali k vytvoreniu prorodinného pracovného prostredia.
Úrad zároveň uviedol, že pomôže regionálnym vládam začleniť technológie asistovanej reprodukcie do národného zdravotníckeho systému. Technológie ako mimotelové oplodnenie sú totiž v Číne finančne náročné a nie sú dostupné pre slobodné ženy.
Predpokladá sa, že čínska populácia, ktorú tvorí 1,4 miliardy obyvateľov, sa tento rok dostane na rekordne nízku úroveň. Odporúčania, ktoré vydal čínsky zdravotnícky úrad, sú zatiaľ najkomplexnejším krokom, ktorý bol prijatý na národnej úrovni a prvýkrát sa v nich spomínajú aj interrupcie. Tie sú v krajine ľahko dostupné, ročne ich je vykonaných približne 9,5 milióna.
Zdroj: TASR