Pôrodnica UNLP pre COVID mamičky eviduje takmer 100 úspešných pôrodov

KošiceKoronavírus

U žiadnej rodičky nezaznamenali komplikovaný priebeh koronavírusu.

Lekári v covidovej zóne Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura (UNLP) v Košiciach doposiaľ uskutočnili 95 pôrodov rodičiek pozitívnych na koronavírus či s podozrením naň. Pôrod COVID pacientky sa realizuje za prísnych hygienických a epidemiologických opatrení.

„Po pôrode lekári odídu z pôrodnej sály cez filtračnú (čistiacu) zónu, kde sa používajú vo zvýšenej miere dezinfekčné prostriedky, aby zabránili kontaminácii ostatných priestorov oddelenia. Pôrody pozitívnych mamičiek prebiehajú úplne oddelene od pôrodov mamičiek, ktoré boli len v kontakte s pozitívnou osobou a zatiaľ sú negatívne. Aj na tomto oddelení bezprostredne po pôrode prikladáme deti matkám k prsníku. Ak si to matka želá, umiestnime dieťa k nej na izbu,“ uviedla pre Košice Online Ladislava Šustová z UNLP.

Foto
COVID pôrod / UNLP

Nemocnica tvrdí, že každý prípad posudzuje individuálne. Doteraz u žiadnej rodičky nezaznamenali komplikovaný priebeh ochorenia COVID-19. Ako skonštatovala Šustová, z toho dôvodu nebol potrebný presun na infektologické lôžko:

„Každému novorodencovi robíme 24 hodín po pôrode PCR test výterom z hrdla. Doposiaľ žiadne bábätko, ktoré sa u nás narodilo matke s ochorením COVID-19, nebolo pozitívne. Uprednostňujeme dojčenie ako základný nástroj na budovanie imunity novorodencov. Ak si to matka želá, umiestnime dieťa k nej na izbu, samozrejme, ak nemá klinické príznaky ochorenia a jej zdravotný stav, ako aj zdravotný stav dieťaťa to dovoľujú. Ak je matka s dieťaťom, musí mať na tvári respirátor a dôsledne dodržiavať pravidlá hygieny.“

Areál takzvanej Starej nemocnice je jediným miestom v Košiciach pre pôrod pozitívnych žien. Od vzniku COVID pôrodnice napríklad z nemocnice v košickej Šaci prekladali k začiatku tohto mesiaca na príjem na Rastislavovu 10 rodičiek. V šačianskej nemocnici už ale porodili aj 4 COVID pacientky, ktorých stav nezniesol preklad. Podobne ako na Triede SNP, aj tu každej rodičke realizujú pred príjmom antigénový test. Ak je pozitívny a je ešte možný preklad, pacientku odosielajú do UNLP na Rastislavovu.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre